Türkiyə və İrandan ermənilər niyə Abarana köçürülüb? - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifliyi ilə əvvəlki adı Baş Abaran, sonra Abaran, hazırda isə ermənilərin Aparan adlandırdığı rayon haqqında süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, “Ermənilərin Aparan adlandırdığı oğuz yurdu” adlı süjetdə tarixən azərbaycanlıların yığcam yaşadığı Qərbi Azərbaycan adlı coğrafi məkanda, yəni indiki Ermənistan ərazisində 19 mahal üzrə 34 rayon mövcud olduğu bildirilir: “Abaran mahalı ərazisində eyni adlı rayon 1858-ci il Qafqaz regionunun baş xəritəsində, 1590-cı ildə tərtib edilmiş “İrəvan əyalətinin müfəssəl dəftəri”ndə, eləcə də Qafqazın 5 verstlik xəritəsində qeyd edilib. XX əsrin əvvələrinə qədər əhalisi azərbaycanlılardan ibarət olan bu rayona ermənilər əsasən 1914–1918-ci illərdə Türkiyənin Muş, Van, Ərzurum, Alaşkert və İranın Xoy vilayətlərindən köçürülüb. Hazırda burada yalnız ermənilər yaşayır”.
Vurğulanır ki, məhz Qərbi Azərbaycanda mövcud olan Abaran rayonun adının və etnik tərkibinin dəyişdirilməsi, tarixinin saxtalaşdırılması haqqında real məlumatlar erməni xislətinin üzə çıxması və ifşa olunması üçün tutarlı sübutlardır.
Diqqətə çatdırılır ki, Abaran rayonu 1930-cu il sentyabrın 9-da yaradılıb. Ermənistan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin 1935-ci il 3 yanvar tarixli fərmanı ilə Abaranın adı dəyişdirilərək Aparan qoyulub.  Ərazisi 816 kvadrat kilometr olan rayonun mərkəzi, şəhər tipli Baş Abaran, yəni Abaran qəsəbəsidir. 1970-ci illərdə rayon ərazisinin bir hissəsi Hamamlı, indiki Spitak rayonunun bir hissəsi ilə birləşdirilərək ayrıca Araqats rayonu yaradılıb. Ermənistan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin müxtəlif fərmanları ilə Abaran rayonu üzrə tarixi 33 yer adı  dəyişdirilib.
Sonda diqqətə çatdırılır ki, qədim türk-oğuz yurdlarının izini silmək üçün müxtəlif hiylələrə əl atan ermənilər ümumiyyətlə, XX əsrdə azərbaycanlıları Qərbi Azərbaycandan bir neçə dəfə köçürməklə, soyqırımlar törətməklə özlərini sanki məqsədlərinə çatmış kimi hiss ediblər: “Lakin bu istək əbədi ola bilməz. Artıq azərbaycanlılara məxsus hər bir yaşayış məntəqəsi millətin yaddaşında qorunub saxlanılıb və gələcək nəsillərə çatdırılır. Bütün bunlar tarixi həqiqət olmaqla yanaşı, doğma yurda qayıdış üçün ən önəmli faktlardır”.
Süjet teleaparıcı Ramin İbrahimovun təqdimatında oktyabrın 18-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və Youtube kanalında yayımlanıb.