Ağcakənd, Ada, Adakut, Adamxan, Adamdərəsi, Adatəpə – türk tarixinin izi - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifliyi ilə Baku TV-də “Göyçə mahalının itən Azərbaycan kəndləri” adlı süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, bugünkü süjetdə ermənilərin “addəyişmə terroruna” məruz qalan Ağcakənd, Adakut, Adamxan, Adatəpə toponimlərii, Ada, Adatəpə oronimi və Adamdərəsi hidronimi haqqında  söz açılır.
Bildirilir ki, Qərbi Azərbaycan ərazisində tarixən mövcud olan, lakin zaman-zaman yadlaşdırılan yaşayış məskənləri və toponimlərin taleyi  aktual olaraq qalır.
AĞCAKƏND – Dərələyəz mahalının Paşalı, sonralar Əzizbəyov və Vayk adlandırılan rayonda kənd olub. Kənddə 1873-cü ildən yalnız azərbaycanlılar yaşayıb. 1918-ci ildə erməni təcavüzünə məruz qalan kənd sakinləri deportasiya olunub. 1920-ci ildə kənd ləğv edilib və indi xaraba qalıb.
ADA – Göyçə mahalının Çəmbərək, sonralar Krasnoselo adlandırılan rayonda qala adıdır və eyni zamanda, arxipelaqdır.
ADAKUT –  Zəngəzur mahalının Meğri rayonunda kənd adıdır və indi xarabalığa çevrilib.
ADAMXAN – Göyçə mahalının Qaranlıq, sonralar Martuni adlandırılan rayonda kənd olub. 1828-ci ilə qədər burada azərbaycanlılar yaşayıb. Həmin ildən sonra Türkiyədən köçürülən  ermənilərin burada yerləşdirilməsi ilə bağlı azərbaycanlılar deportasiya olunub. 1968-ci il iyulun 3-də kəndin adı dəyişdirilib Vardadzor qoyulub.
ADAMDƏRƏSİ – Göyçə mahalının Qaranlıq, sonralar Martuni adlandırılan rayonda  çay adıdır. Bu hidronim rayondakı Adamxan kəndinin ərazisindən axaraq Göyçə gölünə tökülür.
ADATƏPƏ – Göyçə mahalının Çəmbərək, sonralar Krasnoselo adlandırılan rayonda kənd olub və XIX əsrin əvvəllərində ləğv edilib.
ADA TƏPƏ – Şəmşəddil mahalının Karvansaray, sonralar İcevan adlandırılan rayona birləşdirilən Dilican ərazisində qışlaq olub və  1930-cu illərdə ləğv edilib.
ADATƏPƏ – Göyçə mahalının Çəmbərək, sonralar Krasnoselo adlandırılan rayonda dağ adıdır.
Sonda vurğulanır ki, bu coğrafi yer adları da mənəvi mədəniyyətimizin ən qiymətli abidələridir: “Bunlar nəsildən-nəslə ötürülərək əsrlər və minilliklər boyu xalqın öz keçmişini, yaddaşını qoruyur və bu torpaqların əsl sahiblərinin kim olduğunu sübut edir”.
Süjet teleaparıcı Ramin İbrahimovun təqdimatında noyabrın 19-da saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da Youtube kanalında yayımlanıb.