Arazdəyən, Aralıq, Aralıq Qoyun – türk tarixinin izi - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifliyi ilə Baku TV-də “Ermənilərin 1897-ci ildə yerləşdirildiyi türk yurdu” adlı süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, bugünkü süjetdə ermənilərin saxta addəyişmə terroruna məruz qalan Arazdəyən, Aralıq, Aralıq Qoyun toponimi haqqında söz açılır.
Bildirilir ki, haylar zaman-zaman türklərə aid şəhərləri, qəsəbələri, kəndləri daim mənəvi terrora məruz qoyaraq saxtakarlıq üçün zəmin yaradıblar.
Arazdəyən – Vedibasar mahalının Vedi, sonralar Ararat adlandırılan rayonda kənd adıdır. Azərbaycanlıların yaşadığı kəndə ermənilər 1897-ci ildə köçürülüb. 1968-ci il iyulun 3-də kəndin adı dəyişdirilib Yerasx qoyulub.
Arazdəyən – Vedi rayonu ərazisində xutor olub və XX əsrin əvvəllərində ləğv edilib.
Aralıq – Şörəyel mahalının Düzkənd, sonralar Axuryan adlandırılan rayonda kənd adıdır. Kənddə azərbaycanlıların etnoqrafik qruplardan olan qarapapaqlar yaşayıb. Onlar 1918-ci ildə erməni soyqırımına məruz qalaraq deportasiya olunublar və bura  Türkiyədən köçürülən ermənilər yerləşdirilib. 1945-ci il dekabrın 7-də adı dəyişdirilib Yerezqavors qoyulub.
Aralıq – Talın mahalının eyni adlı rayonu ərazisində kənd olub.  Kənddə 1831-ci ildən yaşayan azərbaycanlılar 1918-ci ildə doğma torpaqlarından çıxarılıb və xaricdən köçürülən ermənilər yerləşdirilib.
Aralıq Qoyun –  Göyçə mahalının Çəmbərək, sonralar Krasnoselo adlandırılan rayon ərazisində qışlaq adıdır və 1940-cı illərin axırlarında xarabalığa çevrilib.
Sonda vurğulanır ki, Qərbi Azərbaycandakı toponimlərin kütləvi şəkildə adının dəyişdirilməsi, yaşayış məntəqələrinin xarabalığa çevrilməsi mənfur ermənilərin saxta, süni məkan yaratmaq xülyasının bir parçasıdır: “Təbii ki, bu xülyalar elə yuxu kimi qalacaq,  Qərbi Azərbaycanın əzəli və əbədi sakinləri yenidən öz tarixi torpaqlarının sakinləri olacaqlar”.
Süjet teleaparıcı Ramin İbrahimovun təqdimatında martın 4-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da Youtube kanalında yayımlanıb.