Ermənilər Arçuta girməyə niyə qorxdu? - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında Pəmbək mahalının, Böyük Qarakilsə (keçmiş Kirovakan) rayonunun, Arçut kəndi haqqında xüsusi buraxılış hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, “Osmanlının silahlarını gizlətdiyi müəmmalı yer” adlı verilişdə Arçut kəndinin tarixi, etnoqrafiyası, mədəniyyəti, aqrar sahəsi, xalçaçılığı, mətbəxi, iqlimi, bayram ənənələri və digər sahələrindən geniş söhbət açılıb.
Həmçinin 35 il öncə Arçutda baş verən dəhşətli olaylara aydınlıq gətirilir, zəlzələnin xilas etdiyi Arçut əhalisinin yaşam tərzi göstərilir.
Bildirilib ki, Bozabdal dağının ətəyində, Pəmbək çayının yaxınlığında yerləşən kənd qafqazın 5 verstlik xəritəsində Arçut kimi qeyd edilib. Ardıç bitkisi adı əsasında yaranan kəndi Arçut çayı 2 bölür və soyuq kontinental iqlimi var. Əkinçilik və heyvandarlıq daha geniş yayılıb. Tikiş fabrikasında 1230 nəfər işçi olub. 2240 nəfər basqa yerlərdə işləyənlər olub.
Qeyd olunub ki, həmçinin kənddə 1711-ci ildən etibarən məscid, folkloru, qıs fəsli fevral (boz) ayında keçirilən hızırnəbi bayramı, qodu oynatmaq kimi adətlər olub: “Kənddə 1831-ci ildə 137, 1873–cü ildə 357, 1886-cı ildə 477, 1897-ci ildə 574, 1914 – cü ildə 759 nəfər azərbaycanlı yaşayıb. Kəndin sakinləri 1918-ci ildə erməni təcavüzünə mə’ruz qalaraq qırğınlarla deportasiya olunub. İndiki Ermənistanda sovet hökuməti qurulandan sonra kəndi tərk etmiş azərbaycanlılardan sağ qalanlar ata-baba torpaqlarına qayıda biliblər. 1922-ci ildə 697, 1926-cı ildə 820, 1931-ci ildə 886, 1939-cı ildə 1052, 1959 – cu ildə 1295, 1970-ci ildə 2009, 1979 – cu ildə 2172 nəfər azərbaycanlı yaşayıb. Nəhayət, 1988-ci ilin noyabrında kəndin sakinləri Ermənistan dövləti tərəfindən qırğınlarla qovulub. İndi kənddə ermənilər məskunlaşıb”.
Diqqətə çatdırılıb ki, 1988-ci ilə qədər azərbaycanlılar yaşayıb və 655 yasayış evi, 6545 nəfər əhalisi olub.
Arçutda məzarlıqlar, qəbirlər barədə maraqlı məlumatların yer aldığı verilişdə  bildirilir ki,  öz adətlərini qoruyan sakinlər doğma Vətənə qayıdış üçün toplaşmağa, öz torpağına qayıdış üçün ayağa qalxmağa hər zaman hazırdır.
Veriliş sentyabrın 9-da saat 19:30-da “Baku TV”nin efirində və yutub kanalında yayımlanıb.