Müsahibə 30.09.2024 23:58
“Babamın qardaşının ailəsini ermənilər təndirə salıb yandırıblar” - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan xalçaçılıq məktəbindən, qadınların toxuduğu xalçaların beynəlxalq sərgilərdə nümayiş etdirilməsindən danışan müsahib vurğulayıb ki, sovet dövründə ermənilər soydaşlarımızın əməyinin, zəhmətinin bəhrəsi olan xalça nümunələrinin ittifaq səviyyəsində tanıdılmasının qarşısını alıblar. Bütün bu faktları nəzərə alan Qərbi Azərbaycan İcmasının Qadınlar Şurası ötən il Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə birlikdə soydaşlarımızın müxtəlif illərdə toxuduğu xalçaların sərgisini təşkil edib. Daha sonra bu xalça nümunələrinin kataloqu hazırlanıb və Bakıda keçirilən beynəlxalq tədbir iştirakçılarına təqdim olunub. Eyni zamanda, sözügedən tədbir iştirakçılarının sərgi ilə yaxından tanış olmasına şərait yaradılıb.
Bundan başqa, Qadınlar Şurasının təşəbbüsü ilə Qərbi Azərbaycan mətbəxinin tanıdılması istiqamətində də layihə həyata keçirilib. Tarixi torpaqlarımızda yaşayan soydaşlarımızın ifa etdiyi xalq mahnılarının, şifahi folklor nümunələrinin toplanması da diqqətdən kənarda qalmayıb. Şuranın təşəbbüsü ilə İrəvan Ansamblı yaradılıb. M.İbrahimqızı deyib ki, bütün bu vasitələr Qərbi Azərbaycan mədəniyyətinin, irsinin qorunmasına, saxlanmasına, tanıdılmasına, gələcək nəsillərə ötürülməsinə hesablanıb.
İyirmi ildən artıq müddətdə seçicilərini Milli Məclisdə layiqincə təmsil etdiyini söyləyən müsahib əlavə edib ki, deputat seçildiyi ərazidə sakinlərlə, o cümlədən Qərbi Azərbaycandan vaxtilə deportasiya olunmuş soydaşlarımızla tez-tez görüşlər keçirir. Onun sözlərinə görə, yurd həsrəti ilə yaşayan soydaşlarımızın ən böyük arzusu Vətənə qayıtmaqdır. Şura sədri doğulduğu Basarkeçər rayonunun Bala Məzrə kəndi barədə də məlumat verib, ötən əsrdə ermənilərin bu yaşayış məntəqəsinin sakinlərinə qarşı həyata keçirdiyi soyqırımı və qətliamlara toxunub. Deyib ki, babasının gənc qardaşının ailəsini ermənilər təndirə salıb yandırıblar.
Tarixi torpaqlarımız uğrunda mübarizənin yeni mərhələsinin başlandığını xatırladan M.İbrahimqızı Qərbi Azərbaycana qayıdışın ümummilli məsələ olduğunu vurğulayıb.
Veriliş sentyabrın 30-da saat 19:30-da “Baku TV”nin efirində və saat 21:30-da “YouTube” kanalında yayımlanıb.