“Ermənilər bu əraziyə “Əraməni” demək üçün Abbasilərə rüşvət təklif ediblər” – MÜSAHİBƏ - FOTO - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın müsahibi diplomat, fövqəladə və səlahiyyətli səfir Abbasəli Həsənov olub.
O, Qərbi Azərbaycan mövzusunün çox böyük məna daşıdığını, bu bölgənin xüsusi coğrafi-siyasi çəkiyə malik olduğunu bildirib.
Onun sözlərinə görə, 1903-cü ildə Tiflisdə nəşr olunmuş Qafqazın hərbi topoqrafik xəritəsində bütün toponimlərin Azərbaycan dilində olduğu aydın görünür: “Torpaqlarımız hissə-hissə ermənilərə verilib. 20,8 min kvadrat kilometr qanunsuz olaraq ermənilərə verilib. Ermənilər həmişə əlverişli şərait olan yerdə məskunlaşıblar. Ona görə də bu torpaqlar geri qaytarılmalıdır. Torpaqlarımız Ermənistana hüquqi əsası olmadan verilib və bizim onları qaytarmaq haqqımız var”.
Diplomat deyib ki, itirdiyimiz torpaqların hər guşəsinin bizə məxsus mədəni irsi var: “1947-1953-cü illərdə deportasiya zamanı valideynlər doğma yurdlarını tərk etməyə məcbur olublar. Göyçədə çox az erməni yaşayırdı, çünki iqlim şəraiti sərt idi. Ermənilər əsrlər boyu hər şeyi saxtalaşdırmağa çalışırlar, o cümlədən fars mənbələrində çoxlu saxtakarlıq edirlər. Ermənilər haqqında İranda məlum olmayan faktlar çoxdur. Ermənilər bu əraziyə “Əraməni” demək üçün Abbasilərə rüşvət təklif ediblər. Elə bu dövrdə ermənilərlə assuriyalılar 100 min azərbaycanlı öldürüb”.
Səfir Qərbi azərbaycanlıların Vətənə qayıdışının reallığa çevrilməsi üçün bugünkü siyasəti yüksək qiymətləndirib, soydaşlarımızın doğma yurda qayıdışının mümkün olacağına əminliyini söyləyib.
Veriliş noyabrın 14-də saat 18:30-da Baku Tv-nin efirində və YouTube kanalında yayımlanıb.
«Армяне предложили Аббасидам взятку, чтобы они назвали эту территорию «Арамени»» – Хроника Западного Азербайджана
Сегодня по Baku TV вышел очередной выпуск проекта «Хроника Западного Азербайджана» на русском языке.
Как сообщает Report, собеседником ведущей Эллады Сарван был дипломат, чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана Аббасали Гасанов.
Он сказал, что тема Западного Азербайджана имеет большое значение, этот регион имеет особое географическое и политическое значение.
По его словам, на военно-топографической карте Кавказа, изданной в Тбилиси в 1903 году, видно, что все топонимы написаны на азербайджанском языке: «Наши земли были отданы армянам по частям. Армянам незаконно передано 20,8 тысяч квадратных километров. Армяне всегда поселялись в местах с благоприятными условиями. Наши земли были переданы Армении без юридического основания, и мы имеем право их вернуть».
Дипломат заявил, что каждый уголок наших утраченных земель имеет свое культурное наследие: “Во время депортаций 1947-1953 гг родители были вынуждены покинуть родную землю. В Гёйче проживало очень мало армян из-за сурового климата. Армяне веками пытались все фальсифицировать, в том числе множество фальсификаций есть в персидских источниках. Есть много нераскрытых фактов об армянах в Иране. Армяне предложили Аббасидам взятку, чтобы они назвали эту территорию «Арамени». За этот период армяне и ассурийцы убили 100 тысяч азербайджанцев».
Посол высоко оценил сегодняшнюю политику, направленную на то, чтобы возвращение уроженцев Западного Азербайджана на Родину стало реальностью. Он выразил уверенность, что возвращение наших соотечественников на родину будет возможным.
Программа вышла 14 ноября в 18:30 в эфире Baku TV и на канале YouTube на русском языке.