“Ermənilərin azərbaycanlılara nifrəti ana südü ilə keçir” - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın müsahibi Azərbaycanın Əməkdar rəssamı Rza Afşar olub.
O, Qərbi Azərbaycanın tarixən oğuz türklərinə aid olduğunu, ata-babasının İrəvanda doğulduğunu söyləyib: “Bu şəhərin banisi azərbaycanlı Rəvanqulu xandır. Bu ərazi Ermənistan deyil, qədim Azərbaycan torpaqlarıdır. Rəvanqulu xan məscidləri, yaşayış binaları, bazarı olan bu şəhəri cəmi 7 ilə tikib”.
Onun sözlərinə görə, ermənilərin azərbaycanlılara nifrəti ana südü ilə keçir: “Beynəlxalq sərgilər zamanı ermənilər azərbaycanlı rəssamlara sanki məhəl qoymurlar. Onlar həmişə bizə yuxarıdan aşağı baxıb və “təəssüf ki, azərbaycanlısan deyiblər”. Rusiyanın əlində həmişə marionetka olan ermənilər üçün tarix boyu əlverişli şərait yaradılıb, Azərbaycanın ərazisi hesabına torpaqları süni şəkildə genişləndirilib”.
R.Afşarov bildirib ki, 1918-ci ildə İrəvanda qırğın törədilən zamanı qan su kimi axıb, babamın evi yandırılıb: “Babamın dostu olan erməni İrəvandakı qırğınlar barədə xəbərdarlıq edib ki, doğma yurd-yuvasını tərk etsinlər. Amma babam bu qədər dəhşətli qırğın olacağını ağlına belə gətirməyib. Qırğın və talanlardan əvvəl İrəvan adətən şərq şəhəri idi”.
Əməkdar rəssam vurğulayıb ki, Azərbaycan torpaqları hər tərəfdən sərhəd qonşularına paylanan yeganə dövlətdir: “Şah İsmayıldan sonra itirilmiş torpaqları işğaldan azad edən ikinci tarixi şəxsiyyət İlham Əliyevdir”.
Veriliş noyabrın 7-də saat 18:30-da Baku Tv-nin efirində yayımlanıb.
«Ненависть армян к азербайджанцам передается с молоком матери» – Хроника Западного Азербайджана
Как сообщает Rakus.az, собеседником ведущей Эллады Сарван был Заслуженный Художник Азербайджана Рза Авшар.
Он сказал, что Западный Азербайджан с древних времен принадлежит тюркам-огузам, что его предки родились в Иреване: «Основателем этого города является азербайджанский Ревангулу-хан. Эта территория не является Арменией. Это древние земли Азербайджана. Ревангулу-хан за 7 лет основал этот город с его мечетями, жилыми домами и базаром.
По его словам, ненависть армян к азербайджанцам передается с молоком матери: «Во время международных выставок армяне игнорировали азербайджанских художников. Они всегда смотрели на нас свысока, говорили: «Жаль, что вы азербайджанец». На протяжении всей истории для армян, которые всегда были марионетками в руках России, создавались благоприятные условия, а их земли искусственно расширялись за счет территории Азербайджана.
Р.Авшаров рассказал, что во время резни в Ереване в 1918 году по улицам кровь лилась рекой, дома сжигались, в том числе дом его деда. Но его дед никогда не предполагал, что произойдет такой ужасный погром. До погрома и грабежей Ереван был типичным восточным городом, отметил Рза Авшар.
Заслуженный художник подчеркнул, что Азербайджан – единственная страна, земли которой были розданы всем приграничным соседям. “После шаха Исмаила Ильхам Алиев вторая историческая личность, кто освободил и вернул оккупированные земли”.
Программа вышла 7-го ноября в 18:30 в эфире Baku TV и на канале YouTube на русском языке.