“Ermənistan Rusiya, Avropa və ABŞ-ın təmas nöqtəsinə çevrilir” - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın müsahibi Qərbi Kaspi Universitetinin professoru, politoloq Fikrət Sadıxov olub.
O, Ermənistanda və Azərbaycanda son ictimai-siyasi vəziyyətdən söz açıb, Qarabağ zəfərindən sonra iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasının vacib olduğunu deyib: “Hazırda rəsmi İravan sülhlə bağlı proseslərə hazır deyil və bunu qəsdən uzadır. Çünki Paşinyan hökuməti ölkə daxilində bir çox tədbirləri reallaşdırmaq məcburiyyətində qalmalıdır. Lakin Ermənistanda ictimai-siyasi vəziyyət çox ağırdır. Əzas vəzifə regiona sülhün gəlməsi üçün lazım olan hər şeyi etməkdir”.
Politoloq Avropa Şurası ilə Azərbaycan əlaqələrinə toxunub, Avropa, xüsusilə Fransanın Azərbaycana qarşı bugünkü mövqeyinin perspektivdə ciddi razılaşmalara təsiri göstərməyəcəyini vurğulayıb: “Ermənistanla bağlı problem çoxdur. Qərbin tətbiq etdikləri Rusiya tərəfindən qəbul edilmir. Ermənistan Rusiya, Avropa və ABŞ-ın təmas nöqtəsinə çevrilir. Ermənistan hakimiyyəti təkcə xarici oyunçuların deyil, həm də daxili siyasi qüvvələrin xoşuna gəlməyə çalışır. Fransa güclə Ermənistan və Azərbaycan arasında münaqişəni yenidən qızışdırır. Lakin Ermənistanın bundan sonra kimə qarşısa döyüşməsi mümkünsüzdür”.
F.Sadıxov dünyada, Qafqazda gedən proseslərdə Azərbaycanın tutduğu mövqeyin doğru olduğunu bildirib: “Azərbaycan 30 il ərzində pozulan beynəlxalq hüququ bərpa edib. Bu müddət ərzində beynəlxalq qətnamələrin müddəalarının icra olunmaması təəssüf doğururdu. Amma Azərbaycan suvern hüququndan istifadə edib öz ərazisini separatçılardan təmizləməyi bacardı”.
Professor beynəlxalq miqyasda erməni saxtakarlığı, Qərbi azərbaycanlıların deportasiyası, soyqırımı ilə bağlı da danışıb və bildirib ki, hazırda Qərbi azərbaycanlıların doğma yurda qayıdışı məsələsi gündəmdədir və rəsmi İrəvan Qərbi azərbaycanlıların doğma yurda qayıdışını gec-tez təmin etməlidir.
Müsahibə aprelin 23-də saat 18:30-da Baku Tv-nin efirində və Youtube kanalında rus dilində yayımlanıb.
«Армения становится точкой соприкосновения России, Европы и США»
Как сообщает Rakus.az, собеседником ведущей Эллады Сарван был профессор Западно-Каспийского университета, политолог Фикрет Садыхов.
Он рассказал об общественно-политической ситуации в Армении и Азербайджане и заявил, что после Карабахской победы важно подписать мирное соглашение между двумя странами: “В настоящее время официальный Иреван не готов к мирным процессам и сознательно затягивает их, так как правительство Пашиняна должно предпринять множество мер внутри страны. Однако общественно-политическая ситуация в Армении очень сложная. Главная задача — сделать все необходимое для установления мира в регионе».
Политолог коснулся отношений Совета Европы и Азербайджана и подчеркнул, что нынешняя позиция Европы, особенно Франции, по отношению к Азербайджану не повлияет на серьезные соглашения в будущем: ” Проблема Армении – это то, что навязывает запад, не воспринимает Россия. Поэтому Армения превращается в точку соприкосновения между Россией, Европой и США. Власти Армении стараются угодить не только иностранным игрокам, но и внутриполитическим силам. Франция с новой силой разжигает конфликт между Арменией и Азербайджаном. Однако Армения отныне не сможет не воевать с кем-либо».
Ф.Садыхов заявил, что позиция Азербайджана в процессах, происходящих в мире и на Кавказе, правильная: «Азербайджан восстановил международное право, которое нарушалось 30 лет. Вызывает сожаление тот факт, что положения международных резолюций за этот период не были выполнены. Но Азербайджан сумел воспользоваться своим суверенным правом и очистить свою территорию от сепаратистов».
Профессор также рассказал о фальсификации армян, депортации и геноциде западных азербайджанцев в международном масштабе и сообщил, что в настоящее время на повестке дня стоит вопрос возвращения западных азербайджанцев на родину, и официальный Иреван рано или поздно должен обеспечить возвращение западных азербайджанцев на свою родину.
Интервью транслировалось 23 апреля в 18:30 в эфире Baku TV и на канале YouTube на русском языке.