Ermənistanı son beş ildə 40 mindən çox insan tərk edib - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında “Ermənistanda bölgələr sürətlə boşalır” adlı süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, verilişdə Ermənistanda son beş ildə 40 mindən çox insanın ölkə ərazisini tərk etməsindən bəhs olunur.
Bildirilir ki, ermənilər Azərbaycanın tarixi bölgəsindən kütləvi şəkildə qaçırlar və bu proses Zəngəzur, Göyçə və digər mahallarda daha sürətlə gedir.
Qeyd olunur ki, Ermənistanda son beş ildə 40 mindən çox insan bu əraziləri tərk edib. Qafan yaxınlığında dalğalanan Azərbaycan bayrağı erməniləri çox narahat edir. Bir neçə ay ərzində Tavuş bölgəsində əhali 3200 nəfər, Göyçə (Geqarkunik) ərazisindən isə 15 min nəfər azalıb.
Süjetdə Ermənistan sakinləri, o cümlədən parlamentin sabiq spikerin, blogerlərin fikir və etiraflarına da yer verilir. Onların sözlərinə görə, vaxtilə biz bu torpaqları azərbaycanlılardan əlindən almışıq: “Ermənilərin Qafqazda yerləşdirmə planında Zəngəzur həmişə diqqətdə olub. Belə davam edərsə, Gorus tam boşalacaq. Nikol Paşinyan Azərbaycanın Ermənistandakı səfiridir. Biz azərbaycanlılara qul olacağıq. Qarabağ erməniləri qorxaq çaqqallardır. Paşinyanın yanında üç nəfər qalsa, mən dördüncü olacam. Qarabağ klanını və daşnakları məhv edəcəyik”.
Sonda vurğulanır ki, Qarabağdan köçən ermənilərə qarşı Ermənistanda kütləvi narazılıq başlayıb.
Xatırladaq ki, Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsinin məqsədi tarixi torpaqlarımızın adının yaşadılması, tanıdılması, həmçinin azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən deportasiyaya məruz qoyulmasından, həmin ərazilərdə mövcud olmuş, lakin adı silinən toponimlərin, saysız-hesabsız yeraltı və yerüstü maddi mədəniyyət nümunələri – qədim yaşayış məskənləri, nekropollar, kurqanlar, qala, saray və istehkam qalıqları, karvansaralar, körpülər, qəbirüstü sənduqələr, xaçdaşlar, at-qoç heykəlləri, məbəd, kilsə, məscid, pir və ocaqların üzə çıxarılması, həmin ərazinin təmiz oğuz-türk məskənləri olduğunu təsdiq edən faktların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasıdır.
Veriliş fevralın 5-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.