“Bu hadisə “azərbaycanlıların qayıdışına hazırlıq” kimi təqdim edilib” - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində növbəti analitik süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, “Otellərdə müsəlmanlar üçün ibadət otaqlarının açılması zəruridir” adlı süjetdə Ermənistan İqtisadiyyat Nazirliyinin yanında Turizm Komitəsinin rəhbəri Lusine Gevorqyanın otellərdə müsəlmanlar üçün ibadət otaqlarının açılması ilə bağlı fikirlərinə yer verilir.
Bildirilir ki, L.Gevorqyan otel rəhbərləri ilə görüşdə ibadət otaqlarının açılmasının zərurət olduğunu və bundan imtina edəcək otellərin lisenziyalarının ləğv ediləcəyini deyib. O, bunu ölkənin ərəb turizm bazarına çıxmaq istəyi ilə əsaslandırıb.
Bu məsələ Ermənistan ictimaiyyətində ciddi müzakirələrə, erməni mətbuatında şübhələrə yol açıb və “azərbaycanlıların qayıdışına hazırlıq” kimi təqdim edilib.
Erməni jurnalist Hraçya Qalustyan yazır ki, otellərdə “müsəlmanlar üçün ibadət yerləri”nin açılması təklif yox, sərt tələbdir: “Mövcud hakimiyyətimiz getdikcə Azərbaycana daha çox güzəştə gedir. Gevorkyanın “Ermənistanın ərəb turizm bazarına daxil olması” sözləri də inandırıcı deyil və bəhanə kimi görünür. Ermənistana İrandan və digər ölkələrdən gələn müsəlmanlar heç vaxt ibadət yeri tələb etməyib. Bu, tezliklə Ermənistana sərbəst giriş əldə edəcək azərbaycanlıların gözlənilən qayıdışı ilə bağlıdır. İctimai rəydə azərbaycanlırın tarixi torpaqlarına qayıdışı, Qərbi Azərbaycan reallığı tədricən qəbul edilir. Məhz buna görə Ermənistanda heç kim Paşinyanın, hökumət rəsmilərinin sözlərinə inanmır”.
Qeyd olunur ki, Qərbi Azərbaycan məsələsi fonunda Ermənistanda müzakirə edilən iki mövzu da var. Birincisi, Zəngəzur dəhlizinin bu il – 2025-ci ildə açılaması, ikincisi, sərhədin delimitasiyası prosesində Ermənistanın Azərbaycana yeni ərazilər qaytaracağıdır.
Erməni şərhçilər Arman Aboyan, Armen Atalyan, keçmiş xarici işlər naziri Vardan Oskanyan iddia edirlər ki, proses “Böyük Turan” planına uyğun şəkildə davam edir: “Azərbaycan və Türkiyə “Böyük Turan” planını addım-addım icra edir. Bu məqsədlə Zəngəzur dəhlizi açılacaq və bununla Ermənistanın cənub hissəsi İrəvanın nəzarətindən çıxacaq. Demarkasiya prosesində Ermənistan əlavə ərazilər itirəcək, sərhədlərimiz dəyişəcək. Konstitusiya da dəyişdiriləcək, nəhayət, 300 min azərbaycanlı qayıdacaq və Zəngəzurun (Sünik) əhəmiyyətli hissəsi Azərbaycana veriləcək”.
Sonda vurğulanır ki, bu il azərbaycanlıların öz doğma yurdlarına qayıdışı ilə bağlı mühüm irəliləyişlərin olacağı gözlənilir və Qərbi Azərbaycan reallığı Ermənistanın qapısını döyməkdədir.
Süjet sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında fevralın 13-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.