“Adəm də, Makedoniyalı İsgəndər də, Napoleon da ermənidir?!” - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın müsahibi Bakı Slavyan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov olub.
O, indiki Ermənistanın Qərbi Azərbaycan torpaqları əsasında qurulan dövlət olduğunu, qədim oğuz-türk yurdu olan, coğrafi-siyasi əhəmiyyəti böyük olan Qərbi Azərbaycanın mühüm əhəmiyyət daşıdığını, ermənilərin toponimi və etnik tərkibi ilə oğuz türklərinə məxsus əraziyə gəlmə olduğunu deyib: “Ermənilər öz köklərini unudaraq, himayədarlarının hədiyyələri ilə kifayətləniblər. Onlar Şərq və Qərb mədəniyyətinin sintezini qoruyub saxlayan Xan sarayını da dağıtdılar. Onlara görə, Adəm də, Makedoniyalı İsgəndər də, Napoleon da ermənidir. Elm yalan arqumentlərə və yalan dəlillərə dözməz”.
Onun sözlərinə görə, rus ədəbiyyatında ermənilər həmişə qorxaq və məkrli təsvir olunur və Puşkin “sən qorxaqsan, sən qulsan, sən ermənisən” yazmışdı, başqa millət yox idi?!”
Regional və beynəlxalq tədbirlərdə erməni məkrliyinin dəfələrlə şahidi olduğunu söyləyən professor bildirib ki, ermənilər zaman-zaman azərbaycanlıları pərən-pərən salıb, bizə məxsus olan  mədəniyyətə sahib çıxmağa çalışıblar: “Toponimləri dəyişdirməklə ermənilər “Yeni Tarix” yarada bilər. İndi əsl həqiqətlərin beynəlxalq səviyyədə ictimailəşdirilməsi, erməni yalanlarının  ifşa olunması üçün  mühüm işlər görülür”.
R.Novruzov sonda vurğulayıb ki, Qərbi azərbaycanlıların Vətənə qayıdışı mütləqdir: “Azərbaycanlılar yad torpaqlara iddialı deyillər, sadəcə olaraq vətənlərinə qayıtmaq istəyirlər. İki xalq öz problemini özləri həll edəcək. Ancaq bu çoxları üçün faydalı deyil”.
Müsahibə iyunun 18-də saat 18:30-da Baku Tv-nin efirində və Youtube kanalında rus dilində yayımlanıb.
« Почему Пушкин написал «ты трус, ты раб, ты армянин», другой нации не нашлось?» – Хроника Западного Азербайджана
Как сообщает Rakus.az, собеседником ведущей Эллады Сарван был Завкафедрой литературы славянских народов Бакинского Славянского Университета, доктор филологических наук, профессор Рафик Новрузов.
Он отметил, что сегодняшняя Армения – это государство, построенное на землях Западного Азербайджана, который является древней родиной тюрков-огузов и имеет большое геополитическое значение. Армяне пришли на территорию, топонимы и этнический состав которой принадлежат тюркам-огузам: «Армяне, забыв свои корни, довольствовались дарственными подарками своих покровителей. Они также разрушили ханский дворец, сохранивший синтез восточной и западной культуры. По их мнению, и Адам, и Александр Македонский, и Наполеон — армяне. Наука не терпит ложных аргументов и ложных доказательств.»
По его словам, в русской литературе армяне всегда изображаются трусливыми и хитрыми, Пушкин также писал: «Ты трус, ты раб, ты армянин».
Профессор, заявил, что он неоднократно был свидетелем коварства армян на региональных и международных мероприятиях и отметил, что армяне время от времени подвергали гонениям азербайджанцев и пытались завладеть нашей собственной культурой: «Изменив топонимы можно сфабриковать «новую историю». Сейчас ведется важная работа по обнародованию настоящей истины на международном уровне и разоблачению армянской лжи».
В заключение Р.Новрузов подчеркнул, что возвращение западных азербайджанцев на родину неизбежно: «Азербайджанцы не претендуют на чужие земли, они просто хотят вернуться на родину. Два народа сами решат свою проблему, но это многим не выгодно».
Интервью транслировалось 18 июня в 18:30 в эфире Baku TV и на канале YouTube на русском языке.