Ağbaba mahalı necə parça-parça edildi? - FOTO - VİDEO
Bu gün Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində növbəti süjet efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, “Casus Mikoyanın kütləvi Ağbaba repressiyası” adlı süjetdə qədim tariximizi sübut edən, lakin mənfur ermənilərin “mənimsədiyi” Ağbaba mahalı haqqında söz açılır.
Bildirilir ki, indiki Ermənistan ərazisində tarixən azərbaycanlıların sıx yaşadığı coğrafi məkanlardan biri də Ağbaba mahalıdır.
1930-cu illərdə Ağbabanın və digər bölgələrin 50 mindən çox türk əhalisi ailəliklə Qazaxstan çöllərinə sürgün edilib.1937-ci ilin payızında Ermənistanda güclənən repressiyaların dalğasının fonunda azərbaycanlılar daha ağır zərbə alıblar.
Süjetdə vurğulanır ki, xalq casusu Mikoyanın rəhbərliyi ilə keçirilən “təmizlənmə” prossesində 1938-ci ildə Vedibasar, Zəngibasar, Qəmərli, Eçmiədzin, Ağbaba rayonlarının Türkiyə ilə həmsərhəd kəndlərində yaşayan 10 minlərlə azərbaycanlı kütləvi surətdə repressiyaya məruz qalıb: “Nəhayət, Ermənistan baş bilənləri 1940-cı illərin sonu, 1950-ci illərin əvvəllərində köçürmə, 1988-ci ildə isə azərbaycanlılara qarşı sonuncu deportasiya siyasətini reallaşdırdılar. Bununla da ermənilərin terror və köçürmələri nəticəsində Ağbaba mahalı yaxınlığında azərbaycanlılara məxsus məkan qalmadı. Lakin əminik ki, 80 faizdən çox oğuz-türkünün yaşadığı bu qədim yaşayış məskəni öz sahibinə yenidən qovuşacaq”.
Süjet mayın 24-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində, saat 20:30-da isə Youtube kanalında yayımlanıb.