Qafqaz Albaniyasının mənşəyi və tarixi haqqında əsl gerçək - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında “Ermənilərin Albaniya yalanı ifşa olundu” adlı veriliş efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, verilişdə tarixçi alim Ramin Əlizadə Qərbi Azərbaycan ərazisində mövcud olan Alban dövləti haqqında danışır.
O bildirir ki, alban adı ilk dəfə eramızdan əvvəl 743-cü ildə çəkilir və qədim türk dilində ərən mənası bildirən “alp” sözündəndir. Albanların Kür çayının sağ sahilində eradan əvvəl yaşadıqları sübut olunub. Qərbi Azərbaycan ərazisində eramızdan əvvəl Alban dövləti artıq mövcud idi.
Onun sözlərinə görə, Qərbi Azərbaycanı Urartu işğalından azad edən Etuhi tayfalarıdır: “Albaniya və Atropatena dövlətləri qədim İskit dövlətçiliyi əsasında yaranıb. Albanların ilk hökmdarı Sak soyundan olan Aran olub”.
Qeyd olunur ki, M.Kalankatlının “Alban Tarixi” kitabını ermənilər saxtalaşdırıb, özləri haqqında məlumat daxil ediblər. Albanlar xristianlığı ermənilərdən 270 il əvvəl qəbul ediblər. Erməni hökmdarı 350-ci ildə kilsənin baş keşişini zopa ilə döydürüb öldürtdürür.
Sonda vurğulanır ki, Alban hökmdarlarının əsli Sak soyundan olan aranlardandır.
Veriliş mayın 28-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.