Alçalı Təpə, Amağu, Amasiya – türk tarixinin izi - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifliyi ilə Baku TV-də “Moskva və Qars müqavilələri ilə Ermənistana verilən rayon” adlı süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, bugünkü süjetdə ermənilərin saxta addəyişmə terroruna məruz qalan Alçalı Təpə oronimi, Amağu və Amasiya toponimi haqqında söz açılır.
Bildirilir ki, tarix boyu “Böyük Ermənistan” xülyası ilə yaşayan  haylar zaman-zaman havadarlarının hesabına oğuz türklərini qədim yurdlarından sıxışdırıb çıxarıb, adları saxtalaşdırıblar.
Alçalı Təpə – Göyçə mahalının Qaranlıq, sonralar Martuni adlandırılan rayonda təpə adıdır. Rayondakı Alçalı kəndində yerləşir.
Amağu – Dərələyəz mahalının Keşişkənd, sonralar Yeğeqnadzor adlandırılan  rayonda kənd adıdır. Adı X əsrdən çəkilir və monqollar tərəfindən xarabalığa çevrildikdən sonra kənd XIV-XV əsrlərdə yenidən bərpa edilib. Kənddə 1831-ci ildən yaşayan azərbaycanlılar   1918-1919-cu illərdə erməni təcavüzünə məruz qalaraq deportasiya olunub. 1920-ci ildə sakinlərin bir hissəsi ata-baba yurdlarına dönsələr də nəhayət, 1988-ci ilin noyabr ayında onlar yenidən tarixi-etnik torpaqlarından çıxarılıblar.
Amasiya – Ağbaba mahalında rayon adıdır. 1930-cu il oktyabrın 9-da rayon kimi təşkil edilib, Türkiyə və Gürcüstan ilə həmsərhəddə yerləşir. 1921-cı ildə imzalanmış Moskva və Qars müqavilələrinə əsasən rayonun ərazisi indiki Ermənistana verilib. Amasiyada 1831-ci ildən başlayaraq əhalinin 95%-ni azərbaycanlılar təşkil etsə də onlar 1988-ci ilin noyabr-dekabrında tamamilə qovulublar.
Sonda vurğulanır ki, Qərbi Azərbaycana məxsus bu toponimlərin də adının dəyişdirilməsi, xarabalığa çevrilməsi erməni xislətinin bariz nümunəsidir: “Təbii ki, qədim yaşayış məskənlərimizin adlarının müxtəlif tarixi mənbələrdə yaşaması bu gün qaranlıq səhifələrin üzə çıxması və erməni yalanlarının ifşası baxımından çox əhəmiyyətlidir”.
Süjet teleaparıcı Ramin İbrahimovun təqdimatında fevralın 18-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da Youtube kanalında yayımlanıb.