Almalıq, Alpava, Almalıq, Almalıq çayı – türk tarixinin izi - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifliyi ilə Baku TV-də “Zəngəzurun qədim Almalıq və Alpava həqiqətləri” adlı süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, bugünkü süjetdə ermənilərin “addəyişmə terroruna” məruz qalan Almalıq, Alpava toponimi, Almalıq oronimi və Almalıq çayı  hidronimi haqqında söz açılır.
Bildirilir ki, indiki Ermənistanda tarixi reallığı özündə əks etdirən qədim oğuz yurdlarının adının dəyişdirilməsi, toponimlərin hədəf seçilməsi ermənilər üçün daim əsas hədəf və siyasi xətt olub.
Almalıq – Zəngəzur mahalının Qafan rayonunda dağ və kənd olub. Kənddə 1897-ci ildən yaşayan azərbaycanlılar 1916-1918-ci illərdə erməni soyqırımına məruz qalaraq deportasiya olunub və 1926-cı ilə qədər kənd xaraba qalıb. 1920-ci ildə kənd sakinləri öz evlərinə qayıdıblar. 1930-cu illərin ortalarında kənd ləğv edilib və xarabalığa çevrilib.
Almalıq çayı – Zəngəzur mahalının Qafan rayonunda çay adıdır.
Alpava – Gərnibasar mahalının Qəmərli, sonralar Artaşat adlandırılan rayonda kənd adıdır. Burada 1831-ci ildən azərbaycanlılar yaşayıb və 1918-ci ildə deportasiyaya məruz qaldıqdan sonra kəndə xaricdən köçürülən ermənilər yerləşdirilib. 1920-ci ildə indiki Ermənistanda sovet hökuməti qurulandan sonra sağ qalan azərbaycanlılar öz kəndlərinə qayıdıblar. Onlar 1948-1949-cu illərdə yenidən köçürülüb və kənd tam erməniləşdirilib. 1945-ci ildə kəndin adı dəyişdirilib Lusakert, 1967-ci ildə isə Nşavan qoyulub.
Sonda vurğulanır ki, erməni vəhşiliyinə və saxtakarlığına şahidlik edən bu toponimlər də zaman-zaman hayların caynağına keçib: “Lakin əminik ki, Qərbi Azərbaycana yenidən qayıdış doğma yurd yerlərimizin adını, tarixini, adət-ənənələrini erməni caynağından xilas olması ilə yanaşı, bu ərazilərdə azərbaycanlıların milli varlığının bərpasını gerçəkləşdirəcək”.
Süjet teleaparıcı Ramin İbrahimovun təqdimatında fevralın 4-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da Youtube kanalında yayımlanıb.