Altuntaxt, Alxan pəyəsi, Alçalı, Alçalıq – türk tarixinin izi - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifliyi ilə Baku TV-də Əhalisi qovulub xarabalığa çevrilən türk məskənləri” adlı süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, bugünkü süjetdə ermənilərin saxta addəyişmə terroruna məruz qalan Altuntaxt, Alxan pəyəsi, Alçalı toponimi, Altuntaxt, Alçalıq oronimi və Alçalı hidronimi haqqında söz açılır.
Bildirilir ki, Qərbi Azərbaycanda coğrafi məkanlarımızın izini itirmək üçün ermənilər sakinləri zaman-zaman tarixi etnik vətənlərindən deportasiyaya məruz qoyaraq arzularını gerçəkləşdirməyə çalışıblar.
Altuntaxt – Dərəçiçək mahalının Axta (Razdan) rayonda dağ adıdır.
Altuntaxt – Göyçə Kəvər (Kamo) rayonu ərazisində kənd adıdır. Kənd  XIX əsrin əvvəllərində ləğv edilib və xarabalığa çevrilib.
Alxan pəyəsi – Dərələyəz mahalının Keşişkənd (Yeğeqnadzor)  rayonda kənd adıdır. Kənddə 1831-ci ildən yalnız azərbaycanlı yaşayıb və 1918-ci ildə kənd erməni təcavüzünə məruz qalaraq əhalisi deportasiya olunub. 1920-ci ildə sağ qalanlar ata-baba yurdlarına qayıdıblar. Onlar 1923-1925-cı illərdə yenidən qədim yurdlarından qovulub və kənd xarabalığa çevrilib. Bu kəndi Vəkilovlar nəslindən olan Alıxan inşa edib. Alıxan qış, payız, yaz aylarında özünün mal-qarasını, qoyunlarını burada saxlayıb. Ona görə də kənd Alıxan pəyəsi adlandırılıb.
Alçalı – Zəngəzur mahalının Gorus rayonu ərazisində kənd olub.
Alçalı – Göyçə mahalının Qaranlıq (Martuni) rayonunda çay adıdır.
Alçalıq – Zəngəzur mahalının Qafan rayonunda dağ adıdır.
Sonda bildirilir ki, Azərbaycan türklərinin dədə-baba yurdlarına məxsus bu toponimlər də erməni saxtakarlığının qurbanı olub: “Lakin əminik ki, tarixi reallığın unudulmaması naminə Qərbi Azərbaycan ərazisində mövcud olan qədim yurd yerlərinə qayıdış və tarixi adların bərpası üçün aparılan haqlı mübarizə uğurlu olacaq”.
Süjet teleaparıcı Ramin İbrahimovun təqdimatında fevralın 11-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da Youtube kanalında yayımlanıb.