Aralıq Kolanlı, Aralıq Oxçu, Arbat – türk tarixinin izi - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifliyi ilə Baku TV-də “Azərbaycanlı əhalisi erməni kimi göstərilən kənd” adlı süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, bugünkü süjetdə ermənilərin saxta addəyişmə terroruna məruz qalan Aralıq Kolanlı, Aralıq Oxçu, Arbat toponimi haqqında söz açılır.
Bildirilir ki, Qərbi Azərbaycan qədim türk tayfalarının yaşadığı mühüm coğrafi məkandır və əsrlər boyu bu ərazidəki yurd yerlərinin  türklərə məxsusluğu bütün mənbələrdə əksini tapır.
Aralıq Kolanlı – Karpibasar mahalının Üçkilsə, sonralar Eçmiədzin adalandırılan rayonda kənd olub. 1831-ci ildən yaşayan  azərbaycanlılar 1919-cu ilin sonunda erməni təcavüzünə məruz qalaraq deportasiya olunub və kəndə xaricdən köçürülən ermənilər yerləşdirilib. İndiki Ermənistanda 1920-ci ildə sovet hökuməti qurulandan sonra sağ qalanlar ata-baba torpaqlarına qayıdıblar. SSRİ Nazirlər Sovetinin xüsusi qərarları ilə kənddə yaşayan azərbaycanlılar 1948-1949-cu illərdə tarixi-etnik torpaqlarından zorla Azərbaycana köçürülüblər. Kəndin adı əvvəlcə Aralıq, 1978-ci il 25 yanvar tarixdən isə yenidən dəyişdirilib Qriboyedov qoyulub.
Aralıq Oxçu – Zəngəzur mahalının Qafan rayonunda kənd olub.  Burada 1897-ci ildə 148 nəfər azərbaycanlı yaşayıb və onlar 1905-1906-cı illərdə erməni təcavüzü nəticəsində deportasiya olunub və kənd ləğv edilib.
Arbat – Zəngibasar mahalının Zəngibasar, sonralar Masis adlandırılan rayonda kənd adıdır. 1831-ci ildən burada yaşayan sakinlər 1918-ci ildə qovulublar və kəndə Türkiyədən köçürülən ermənilər yerləşdirilib. SSRİ Nazirlər Sovetinin 1948-ci il xüsusi qərarları ilə onlar zorla Azərbaycana köçürülüblər.
Sonda vurğulanır ki, bu toponimlər qədim dövrlərdən türk torpaqları olan Qərbi Azərbaycanın çox zəngin tarixi, burada yaşayan əhalinin isə dərin kökünü və irsini göstərən nümunələrdir: “Ona görə ta qədimdən yaşayıb məskən salan insanların doğma yurda qayıtması və irsinə sahib çıxması qaçılmazdır”.
Süjet teleaparıcı Ramin İbrahimovun təqdimatında martın 11-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da Youtube kanalında yayımlanıb.