“Dayımın yoldaşının ağzından qızıl dişlərini çıxarmışdılar” - FOTO - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifi olduğu “Həyat Hekayəsi” verilişinin növbəti buraxılışı hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, “Yuxularımda atam Aşıq Müseyibi göy eyvanlı evimizdə görürəm” adlı veriliş Göyçə mahalının Çəmbərək rayonunun Cil kənd sakini Tərxanım Nəsibovanın həyat hekayəsinə həsr olunub.
O, Cil kəndində Aşıq Müseyibin ailəsində anadan olduğunu, uşaqlıq, orta məktəb illərinin unudulmadığını deyib: “Oradakı ömür, həyat bugünkü dünyamın, ömrümün xoş xatirələrə bürünmüş, xoş arzulara köklənmiş bünövrəsidir. Vətənim Göyçə havası, suyu, otu, ağacı, çiçəyi, insanları və arzularımızla çox gözəl idi. Qışda Göyçə gölü donardı. Kəndin yayı, payızı, yazı gözəl idi. Yay vaxtı quzuları dağlara çıxarırdım. Məktəb illərinin xatirələri əziz idi. Səhər-səhər saat 6-da qarlı qış günlərində qalxırdıq. Qarı yara-yara məktəbə gedirdik. Müəllimlərimiz qayğıkeş, uşaqlarımız nizamlı-intizamlı, müəllimə qulaq asan, hörmətini saxlayan idilər. Hamımız xoş arzuların qucağında böyüyürdük”.
T.Nəsibova bildirib ki, 1988-ci ildə mənfur qonşularımızın fikirləri dəyişdi, bizə qarşı düşmənə çevrildilər: “Mən Bakıda Pedaqoji Universitetdə təhsil alırdım. Birdə xəbər çatdı ki, artıq elimiz köçür. Bilmirdik nə edək, qışın oğlan çağı idi. Atam, anam, əmim, dayım, el-oba pərən-pərən oldu, ağlaya-ağlaya, qarı yara-yara, gözləri Vətəndə qala-qala 1988-ci ilin qarlı qış günlərində Göyçəni tərk etdilər. İnsanlara ermənilər əzab verdilər. Dayımın yoldaşı olan maşının qabağını kəsmişdilər. Onun əlindən xalça-palazını almışdılar. Ağzından qızıl dişlərini çıxarmışdılar. O günlər, o tarix ömrümüzə yazılan zəhərli bir səhifədir”.
Onun sözlərinə görə, Vətən şirin, əziz, yaddançıxmazdır: “60 yaşım olsa da yenə də ən şirin anlarımda, ən qəmli günlərimdə, ən sakit çağlarımda ancaq ora ilə yaşayıram. Atam Aşıq Müseyibi yuxularımda ikimərtəbəli, göy eyvanlı evimizdə görərəm. İnanıram ki, ordumuzun möhtəşəm qələbəsindən sonra, möhtərəm Prezidentimizin danılmaz siyasəti sayəsində Göyçəyə qayıdacağıq. Ordakı torpaqlardan gətirib Göyçə həsrəti ilə gözlərini yuman atamın, anamın qəbrinin üstünə tökəcəm. İnşallah o günləri görəcəyəm”.
Veriliş mayın 3-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.