Müsahibə 14.05.2024 18:46
“Azərbaycan Ermənistan ərazilərini ələ keçirmək məqsədi güdmür” - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın müsahibi politoloq İlqar Vəlizadə olub.
O, dünyada baş verən proseslərdən, Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik məsələsindən danışıb, indiki siyasi proseslərdə rəsmi Bakının siyasətinin doğru olduğunu bildirib.
Politoloq Qərb və Rusiya arasında geosiyasi mübarizə getdiyini, bu mübarizə burulğanına düşən Ermənistan ətrafında çəmbər hər keçən gün daha da daraldığını, indiki Ermənistan ərazisinin tarixi Azərbaycan torpaqları hesabına genişləndiyini deyib: “Ermənistan böyük qeyri-sabitlik qövsün bir hissəsidir. Azərbaycan Ermənistan ərazilərini ələ keçirmək məqsədi güdmür. Erməni cəmiyyəti 30 ildir  manipulyasiya edilib. Bütün XX əsr boyu Azərbaycan torpaqları müxtəlif bəhanələrlə Ermənistana verilib. 1925–1929-cu illərdə Azərbaycan KP MK-nin sədri vəzifəsində çalışan Levon Mirzoyanın dövründə Azərbaycan torpaqları qeyri-qanuni yollarla Ermənistana verilib. Ona görə də Qazağın 4 kəndinin Azərbaycana qaytarılması ədalətin bərpasıdır”.
Onun sözlərinə görə, Moskvadan uzaqlaşmağa cəhd edən Nikol Paşinyan Qərb qüvvələrini bölgəyə gətirməklə prosesləri gərginləşdirir: “Ermənilər bir xarici oyunçunu digəri ilə əvəz edirlər. Avropa İttifaqının mülki missiyasının Ermənistanda nə iş görməsi müəmmalıdır. Bundan əlavə, Gürcüstanda, Ermənistanda gedən son proseslər, etiraz aksiyaları Cənubi Qafqaz bölgəsində yeni gərginliyin yaranması üçün əsas ola bilər”.
İ.Verdiyev Qarabağ zəfərindən sonra Qərbi azərbaycanlıların doğma yurda qayıdışı məsələsi gündəmə gəldiyini vurğulayıb: “Əlbəttə, qayıdış prosesi olmalıdır və bu məsələ zaman alacaq. Ermənistanda azərbaycanlı əhalinin boş evləri öz sahiblərini gözləyir”.
Müsahibə mayın 14-də saat 18:30-da Baku Tv-nin efirində və Youtube kanalında rus dilində yayımlanıb.