Azərbaycan vətəndaşları İrana daha çox gedirlər – STATİSTİKA
Bu ilin yanvar-noyabr aylarında xarici ölkələrə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14,1 % artaraq 5095 nəfər olub.
Rakus.az xəbər verir ki, Statistika Komitəsindən verilən məlumata görə, ölkə vətəndaşlarının 36,7 faizi İrana, 28,7 faizi Gürcüstana, 17,6 faizi Rusiya Federasiyasına, 11,5 faizi Türkiyəyə, 5,5 faizi isə digər ölkələrə gedib. Gedənlərin 64,0 faizini kişilər, 36,0 faizini qadınlar təşkil edib.
Bu dövrdə İrana gedən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı 25,5 %, Gürcüstana gedənlərin sayı 12,7 %, Rusiya Federasiyasına gedənlərin sayı 6,2 %, Türkiyəyə gedənlərin sayı isə 4,5 % artıb.
Bu ilin yanvar-noyabr aylarında xarici ölkələrə səfər edən Azərbaycan vətəndaşlarının 82,5 faizi dəmiryolu və avtomobil, 16,8 faizi hava, 0,7 faizi isə su nəqliyyatından istifadə edib.