“Ermənistanın təhlükəsizliyinə Azərbaycan və Türkiyə zəmanət verə bilər” - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın müsahibi hərbi ekspert Ədalət Verdiyev olub.
O, Rusiya-Ukrayna müharibəsində indiki durum, Ermənistanda müşahidə olunan siyasi çalxalanmalar, Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik məsələlərindən danışıb və deyib ki, Rusiya-Ukrayna münasibətlərində sülhdən danışmaq hələ tezdir.
Onun sözlərinə görə, üç il əvvəl 44 günlük müharibədə Azərbaycan suveren ərazilərində lokal əməliyyatlar keçirdi və düşmənin hərbi hədəfləri neytrallaşdırıldı: “Halbuki Ermənistan ordusunun dağıdılmaz olduğu mifi yaradılmışdı. Ümumiyyətlə, Ermənistan öz geosiyasi ambisiyalarının girovudur. Ermənistan regionda gedən proseslərə təsir vasitəsidir. Azərbaycan dinc əhaliyə zərər vermədən separatizmlə mübarizə aparır”.
Hərbi ekspert indi Ermənistanın silahlandırılmasında daha çox Fransa və Hindistan rol oynadığını vurğulayıb: “Bu, erməniləri və separatçıları, revanşistləri cəsarətləndirir. Amma erməni silahları ilə bağlı xəbərlər köhnəlib. Müharibə gedəndə erməni revanşistləri harada idilər? Perspektivdə hansısa yeni hərbi insidentlərin baş verməsi ehtimalı olarsa, rəsmi İrəvan bundan sonra fərqli davranış nümayiş etdirərsə,  bütün məsələlər eyni vaxtda həllini tapacaq və Ermənistan mövcud olmayacaq. Azərbaycana qarşı əsassız iddialar Ermənistan üçün sarsıdıcı zərbə ola bilər. Bir atış hərbi toqquşmaya səbəb ola bilər”.
Ə.Verdiyev sonda Qərbi azərbaycanlıların qayıdışı, təhlükəsizliyin yaradılması məsələlərinə də toxunub və bildirib ki, Ermənistanın təhlükəsizliyinə Azərbaycan və Türkiyə zəmanət verə bilər.
Müsahibə iyulun 9-də saat 18:30-da Baku Tv-nin efirində və Youtube kanalında rus dilində yayımlanıb.
«Гарантию безопасности Армении может дать Азербайджан и Турция» – Хроника Западного Азербайджана
Как сообщает Rakus.az, собеседником ведущей Эллады Сарван был военный эксперт Адалят Вердиев.
Он рассказал о текущей ситуации в российско-украинской войне, политических потрясениях, наблюдаемых в Армении, проблемах безопасности на Южном Кавказе и заявил, что говорить о мире в российско-украинских отношениях пока рано.
По его словам, в ходе 44-дневной войны Азербайджан провел локальные операции на своих суверенных территориях и военные объекты противника были нейтрализованы: «Однако был создан миф о несокрушимости армянской армии. В целом, Армения является заложницей собственных геополитических амбиций. Армения является инструментом воздействия на процессы, происходящие в регионе. Азербайджан борется с сепаратизмом, не причиняя вреда гражданскому населению».
Военный эксперт подчеркнул, что сейчас большую роль в вооружении Армении играют Франция и Индия: “Это придаёт смелость армянам и сепаратистам, реваншистам. Но новости о вооружении Армении устарели. Где были армянские реваншисты, когда шла война? Если официальный Иреван проявит иное поведение и в будущем возникнет вероятность каких-то новых военных инцидентов, все вопросы будут решены одновременно, Армения перестанет существовать. Необоснованные претензии к Азербайджану могут стать сокрушительным ударом для Армении. «Один выстрел может спровоцировать военное столкновение».
В завершение А.Вердиев коснулся вопросов возвращения уроженцев Западного Азербайджана и создания безопасности, а также заявил, что Азербайджан и Турция могут гарантировать безопасность Армении.
Интервью транслировалось 9 июля в 18:30 в эфире Baku TV и на канале YouTube на русском языке.