Müsahibə 10.09.2024 19:52
“Azərbaycanlıların geri qayıtması Ermənistanda demoqrafiyanın bərpasına kömək edəcək” - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın bakuinform.az informasiya portalının rəhbəri, jurnalist Larisa Cavanşir olub.
O, Azərbaycanın dünya ölkələri ilə siyasi, iqtisadi, mədəni və turizm sektorları üzrə münasibətlərindən danışıb, bir çox ölkələrin Qarabağda dağıdılmış şəhər və kəndlərin bərpasında iştirak etdiyini,  Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə mövqeyinin bərpa olunduğunu deyib.
Onun sözlərinə görə, tarixi araşdırmalarda ermənilərin etnik təmizləmə, toponim cinayətləri üzə çıxır: “Ermənilər saxta xəritələr yaradaraq, adları təhrif edərək “Böyük Ermənistan” ərazisi kimi dünyaya yayıblar. Ermənilərin milli geyimləri də onların Qafqaza aid olmadıqlarını sübut edir. Ermənilər çox uzun müddətdir saxtakarlıq edirlər. Ermənilər geyim və musiqi ilə bağlı dünya ictimaiyyətini çaşdırmağa çalışırlar”.
L.Cavanşir dünyada və bölgəmizdə siyasi-coğrafi vəziyyətdən, Amerika və Qərb ölkələrinin Ermənistanı silahlandırmasından söz açıb, Paşinyanın yeni Konstitusiya barədə anonsuna münasibət bildirib: “Ermənistanda daha bir iğtişaş baş verir, yeni himayədar axtarışları gedir. Ermənilər özlərinə böyük çuxur qazırlar və başa düşməlidirlər ki, onlar sonsuz xəyanətə yol verə bilməzlər”.
Portal rəhbəri 1-ci və 2-ci Qarabağ savaşında Azərbaycan jurnalistlərinin erməni terrorunun qurbanı olduğunu, mina müharibəsinin əsas hərbi əməliyyatlar kimi faciəli olduğunu vurğulayıb: “Ermənilər beynəlxalq tədbirlərdə özlərini çox sakit aparırlar, bu faktları dilə gətirmirlər. Təəssüf ki, Beynəlxalq Jurnalistlər Federasiyası (IFJ) müharibələr zamanı ölən jurnalistlərə  heç vaxt reaksiya vermir”.
O sonda bildirib ki, bugünkü siyasi gündəlikdə Qərbi Azərbaycan mövzusu əsas priaritet təşkil edir: “Qərbi Azərbaycana qayıdışın reallığa çevrilməsi üçün aparılan siyasət doğru və haqlıdır. Qərbi Azərbaycanın yerli əhalisinin öz vətənlərinə qayıtması qanunidir. Azərbaycanlıların geri qayıtması Ermənistana öz demoqrafiyasını bərpa etməyə kömək edəcək”.
Müsahibə sentyabrın 10-da saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və Youtube kanalında rus dilində yayımlanıb.
«Возвращение азербайджанцев поможет Армении в восстановлении демографии» – Хроника Западного Азербайджана
Как сообщает Rakus.az, собеседником ведущей Эллады Сарван был руководитель информационного портала bakuniform.az, журналист Лариса Джаваншир.
Она рассказала об отношениях Азербайджана со странами мира в политической, экономической, культурной и туристической сферах, отметила, что многие страны участвовали в восстановлении разрушенных городов и сел в Карабахе, и что позиции Азербайджана на международной арене восстановлены.
По ее словам, исторические исследования раскрывают преступления армян в области этнической чистки и топонимики: «Армяне создали фальшивые карты и исказили названия и распространили их по всему миру как территорию «Великой Армении». Национальные костюмы армян также доказывают, что они не принадлежат Кавказу. Армяне занимаются фальсификацией очень давно и пытаются дезориентировать мировое сообщество в отношении одежды, музыки».
Л.Джаваншир рассказала о политико-географической ситуации в мире и в нашем регионе, о вооружении Армении американскими и западными странами, а также прокомментировала заявление Пашиняна о новой Конституции: «В Армении назревает очередной бунт – поиск нового покровителя. Армяне роют себе большую яму и должны понять, что нельзя без конца заниматься предательством».
Руководитель портала подчеркнула, что азербайджанские журналисты стали жертвами армянского терроризма в 1-й и 2-й Карабахской войне, а минная война была столь же трагична, как и основные военные операции: «На международных мероприятиях армяне себя ведут очень тихо, они не говорят об этих фактах. К сожалению, Международная федерация журналистов (МФЖ) никогда не реагирует на гибель журналистов, погибших во время войн».
В заключение она заявила, что тема Западного Азербайджана является главным приоритетом сегодняшней политической повестки дня: «Политика, проводимая для того, чтобы воплотить в жизнь возвращение в Западный Азербайджан, является правильной и оправданной. Местное население Западного Азербайджана имеет законное право вернуться на родину. Возвращение азербайджанцев поможет Армении восстановить свою демографию».
Интервью транслировалось 10 сентября в 19:30 в эфире Baku TV и на канале YouTube на русском языке.