“Paşa babamla Usub kişi bir ov gülləsi ilə hayları geri oturdublar” - FOTO - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifi olduğu “Həyat Hekayəsi” verilişinin növbəti buraxılışı hazırlanıb.
Rakus.az  xəbər verir ki, “Bizim camaat 4 departasiya dövründən keçib” adlı veriliş Göyçə mahalı, Basarkeçər rayonunun Pəmbək kənd sakini Əlisəfa Şəbəndiyevin    həyat hekayəsinə həsr olunub.
O, 1963-cü ildə doğulduğunu, uşaqlıq illərinin müxtəlif epizodlarla yaddaşnda qaldığını deyib: “Uşaqlıqda, məktəb illərində qartopu oynayardıq, xizək sürərdik, qar adamı düzəldərdik. Göyçə gölü donurdu, dənizdə balıq tutmağa gedirdik. Novruz bayramını çox təm-təraqlı keçirirdik. Yay aylarında kənd füsunkar təbiətə malik olurdu. Aşıq-aşıq, çilingağac, ortadadurma oynayır, dənizdə çimirdik. Gözəl müəllimlərimiz olub. Sonralar mən də məktəbdə müəllim işlədim”.
Onun sözlərinə görə, Göyçə gölü ilə Pənbək kəndi arasındakı məsafə 1 kilometr idi. Kənddə 15-ə yaxın tayfa olub və bunlar bir-birinə qarşı çox mehriban olublar. Çox sayda yurd yerləri, dağlar, bulaqlar, əkin sahələri, qəbristanlıq, qədim qəbir daşları var idi. Kəndin ortasından axan Pəmbək çayı Göçə gölünə tökülürdü. Toponimlərin hamısı türk adları idi.
Pəmbək kənd sakini hələ 1984-cü ildə məktəbdə işlədiyi müddətdə   ermənilərin dəyişən mənfi münasibətindən söz açıb: “Rayona avtobusla gedib gəldikcə ermənilər müəyyən zorakı hərəkətlər edirlər. Getdikcə vəziyyət çətinləşirdi. 1988-ci ildə kəndin işıqlarını kəsirdilər.  Basarkeçər rayonundan ərzaqları gətirmirdilər, cəmatın vəziyyəti getdikcə ağırlaşırdı. Rayonun 32 Azərbaycan kəndinə qarşı mübarizə davam edirdi. Kişilər hər axşam kəndi qoruyurdu. 1988-ci il noyabrın axırı, dekabrın əvvəllərində təzyiqlər gücləndikcə yavaş-yavaş köç karvanları başladı. Köç karvanları Çəmbərək rayonu tərəfdən Gədəbəyə keçməli idi. Ermənilər karvanın qabağını kəsib, camaata işgəncə verib benzin çəni gətirib köçü yandırmaq istəyirdilər. Rus əsgərlərinin köməyi ilə bunların qabağı alındı. Biz də ailəmizlə birlikdə Gəncə şəhərinə, oradan da Bakıya gəldik”.
Ə.Şəbəndiyev 1949-1953-cü illərdə ermənilərin kəndə hücum etməsindən, Vətən həsrəti və doğma yurda qayıdış istəyindən danışıb: “1949-cu ildə bizim kəndə hücum olub. Camaat ermənilərə müqavimət göstərib və haylar qorxudan qaçıb gediblər. 1988-ci ildə ata-babalarımızın evləri, tariximiz, gəncliyimiz, məzarlarımız o yerlərdə qaldı. Ermənilər daşnakcasına qəbristanlıqları dağıdıblar. Qarabağ camaatı öz yerlərinə qayıtdı, əminəm ki, biz də mütləq Göyçəyə qayıdacaq, ata-baba yurdlarımızı ziyarət edəcəyik”.
Ümumiyyətlə, bu həyat hekayəsi Qərbi Azərbaycandan deportasiya olunan yüz minlərlə azərbaycanlının yaşadığı çətinlikləri, acı qaçqınlıq taleyini, eyni zamanda, doğma yurda qayıtmaq arzusunu əks etdirən bir güzgüdür.
Veriliş martın 7-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.