Video müsahibə 24.02.2025 22:32
“Çar Rusiyası Gorusda əhalinin etnik tərkibini məqsədli şəkildə dəyişdirib” - FOTO - VİDEO
Bu gün Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində növbəti veriliş efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, jurnalist Rufik İsmayılovun müsahibi Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının üzvü, Gorus Rayon İcmasının sədri Etibar Həsənov olub.
O, doğulub boya-başa çatdığı Zəngəzur mahalının Gorus rayonundan, uşaqlıq illərini keçirdiyi Şurnuxu kəndindən geniş söhbət açıb. Bildirib ki, Zəngəzur mahalının mərkəzi sayılan Gorus rayonu türklərin tarixi yaşayış məskəni olub. Onun sözlərinə görə, Çar Rusiyası İrəvan xanlığını işğal etdikdən sonra Qərbi Azərbaycanda, o cümlədən Gorusda əhalinin etnik tərkibini dəyişdirib, Türkiyə və İrandan köçürülən erməniləri məqsədli şəkildə bu ərazidə məskunlaşdırıb. Bununla da həmin rayon ərazisində azərbaycanlılar sıxışdırılıb, tədricən sayları azalıb.
Qeyd olunub ki, Gorusda azərbaycanlı əhalinin sayının azalmasına digər səbəb ötən əsrin əvvəlində daşnakların bu coğrafiyada törətdiyi qətliamlar, soyqırımlar olub. Yerli əhali xilas olmaq üçün İran, Türkiyə və indiki Azərbaycan ərazisinə pənah gətiriblər. 1948-1953-cü illərin deportasiyası zamanı da öz ata-baba yurdundan zorla çıxarılan gorusluların çox az bir qismi sonradan geri qayıda bilib.
1988-ci il hadisələrinə toxunan E.Həsənov vurğulayıb ki, o dövrdə ermənilər üzərində yanacaq çəni olan avtomobilləri azərbaycanlılar yaşayan kəndlərin yaxınlığında saxlayıblar. Məqsədləri gecə saatlarında kəndləri yandırmaq, yerli əhalini qətlə yetirmək, yaşayış məntəqəsini boşaltmaq olub. Lakin goruslular son ana qədər doğma rayonlarını, kəndlərini erməni hücumlarından müdafiə edə biliblər.
Müsahib son dəfə doğma Gorus rayonunu, Şurnuxu kəndini 1988-ci ilin avqustunda gördüyünü dilə gətirib. Deyib ki, qaçqına çevrilən goruslular əsasən Azərbaycanın Bakı, Sumqayıt, Mingəçevir şəhərlərində, Abşeron rayonunda məskunlaşıblar.
E.Həsənov sonda deyib ki, beynəlxalq hüquq soydaşlarımızın Qərbi Azərbaycana qayıdışını tanıyır və Ermənistan dövləti bizə tarixi torpaqlarımızda yaşamağa imkan yaratmalıdır.
Veriliş fevralın 24-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.