“Ermənilər butulkalara benzin doldurub azərbaycanlıların evlərinə atırdılar” - FOTO - VİDEO
“Ermənilər butulkalara benzin doldurub azərbaycanlıların evlərinə atırdılar” – Qərbi Azərbaycan Xronikası
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifi olduğu “Həyat Hekayəsi” verilişinin növbəti buraxılışı efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, “Ailəmlə qayıdıb yenidən Qafanda yaşamaq istəyirəm” adlı veriliş Qərbi Azərbaycanın Zəngəzur mahalının Qafan şəhər sakini Rəşad Həsənovun həyat hekayəsinə həsr olunub.
O, altı yaşına qədər Qafan şəhərində yaşadığını, 1988-ci ildə ailəsi ilə birlikdə deportasiya olunduqlarını deyib: “Biz Qafan şəhərində 9 mərtəbəli binanın 2-ci mərtəbəsində yaşayırdıq. Həmin binanın qarşısında Stup dağı var idi, eyvandan baxanda Stup dağı görünürdü. Qafanın çox gözəl coğrafi mövqeyi var idi.
Uşaq vaxtı atamla,babamla, nənəmlə Styup dağının ətəyinə gediridk, gəzirdik, istirahət edirdik. Çox gözəl günlərimiz olurdu. Novruz ənənələrimiz var idi, çərşənbələr var idi. Adət-ənənələrimizi çox gözəl davam etdirirdik”.
Onun sözlərinə görə, azərbaycanlı ailələr əsasən Qafanın kəndlərində yaşayıblar: “Babamın əsli isə Qafanın Əcli kəndindəndir. Babamın  babasını da ermənilər 1918-ci ildə ermənilər Qafandan sürgün ediblər, deportasiya ediblər, qovublar. Onların yarısı Naxçıvan tərəfə gediblər, yarısı da İrana keçiblər. Təbii ki, deportasiya olunan zaman yollarda xəstəlik tutublar, yarısı qırılıb. 1918-ci ildən sonra, Sovet hakimiyyəti qurulandan sonra Qafanın kəndinə qayıdıblar. Mənim uşaqlığım 6 yaşınadək orada keçib. Uşaqlığım müddətində mən orada erməni uşaqlarla, erməni ailələri ilə münasibətimiz doğrudan da normal olub, gəlişimiz olub, gedişimiz olub, qonaq gəlmişik, qonaq getmişik, bayramlarda bir yerdə olmuşuq, ad günlərində bir yerdə olmuşuq. Biz onlara nəsə bir pislik etməmişik. Amma onlar öz aralarında bizi  çıxarmaq, Zəngəzur mahalından qovalamaq fikrində olublar.
R.Həsənov erməni tələbələrin axşamlar Azərbaycan türklərinin evini daşladıqlarını, butulkalara benzin doldurub yandırdıqlarını xatırladıb: “1988-ci ilin noyabr ayında bizi ermənilər öz torpağımızdan, öz dədə-baba yurdumuzdan, öz Vətənimizdən deportasiya etdilər. Soyuq günlər idi, çox pis vəziyyətdə idik. Çoz acınacaqlı bir vəziyyətdə gəldik. Vaqonlarda, soyuq havada, qarlı qışda, evimizdə nə qədər əşya var idi evdə qaldı, qoca, yaşlı, qız-gəlin, kim gəldi bizi öz torpaqlarımızdan qovaladılar, öz yurdumuzdan, öz dədə-baba torpaqlarımızdan qovaladılar. Zülmlı çıxdıq, sonra da gəldik Bakı şəhərində yerləşdik”.
O, dədə-baba yurdlarına qayıdacağına əminliyini bildirib: “Ora bizim tarixi elimiz-obamız olub. Bizim babalarımızın, ulu babalarımızın ruhları oradadı. O torpaqda yaşamaq istəyirəm. İnşallah, bunu səbirsizliklə gözləyirik. Şəxsən mən bir vətəndaş olaraq buna inanıram. Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşməliyik, öz torpaqlarımıza getməyi və o torpaqlarımıza, Vətənimizə, elimizə, obamıza sahib çıxmalıyıq”.
Veriliş noyabrın 3-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində yayımlanıb.