Elm və təhsil 19.03.2025 22:32
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında “Roma mənbələrində Armeniya köçkünlərin ərazisi kimi qeyd olunub” adlı veriliş hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, verilişdə tarixçi-tədqiqatçı Ramin Əlizadə Roma və ərəb mənbələrində yazılan tarixi həqiqətlər haqqında danışıb.
O bildirib ki, romalılar işğal zamanı Armini ərazisini Armeniya kimi qeyd ediblər: “Armeniya dövlət kimi yox, coğrafi ərazi kimi göstərilirdi. Roma mənbələrində Armeniya köçkünlərin ərazisi kimi qeyd olunub. Romalılara qarşı müharibədə II Şapurun müttəfiqi Albaniya idi
Onun sözlərinə görə, Sasanilərin müttəfiqləri albanlar, abdallar, axunlar idi: “II Şapur ermənilərin nümayəndələrinə bu əraziyə aid olmadıqlarını, ermənilərin Armini ərazisinə gəlmə olduqlarını, heç bir mənbədə onların adlarının olmadığını deyib. Sasani sarayında tayfaların iclasında ermənilərin Şərqə aid olmayan köçkünlər olduğu təsdiqlənir. Ərəb mənbələrinə Armini ifadəsi Ərməniyyə kimi düşüb”.
R.Əlizadə diqqətə çatdırıb ki, ermənilərin xristianlıq tarixi saxta və uydurmadır: “Ermənilər yunan keşişinin əhvalatını erməni kimi təqdim edir, yunan, parfiya keşişlərinin məzarını erməni tarixçilərinin məzarı kimi göstərirlər. Ruslar təsdiq edir ki, ermənilər Qafqaza gələn kimi yerə saxta kitabələr basdırıblar. Qərbi Azərbaycan tarixi haqqında ən qədim mənbələr mixi yazılı mənbələrdir. Altıncı əsr mənbələrində Cənub Qafqaz Azərbaycan ölkəsi kimi qeyd olunub”.
Veriliş martın 19-da saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.