“İrəvanda revanşistlərin maraqlarını lobbiləşdirmək cəhdləri uğursuzluğa məhkumdur” - FOTO - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın qonağı siyasi şərhçi Anar Əzizov olub.
O, beynəlxalq vəziyyət, dünyada baş verən hadisələr, Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunda davamlı sülhün və sabitliyin təmin olunması, bölgədə təhlükəsizliklə bağlı tutduğu mövqe ilə bağlı fikirlərini bildirib: “İndi  qlobal təhlükəsizliyin “yeni memarlığı” inşa olunur: “Beynəlxalq aktorlar Azərbaycanın bu gün irəli sürdüyü sülh gündəmini qəbul edir”.
Onun sözlərinə görə, İran-Rusiya-Türkiyə və üç Cənubi  Qafqaz ölkəsinin əməkdaşlığı qlobal və regional təhlükəsizliyə töhfə verə bilər: “3+3 formatı xüsusi ümid yaradır və regıonal təhlükəsizlik üçün əhəmiyyətlidir”.
İrəvanda mövcud olan revanşist qüvvələrə Fransanın dəstək verdiyini, rəsmi Parisin bölgədə qarışıqlıq yaratmaq üçün Ermənistanı silahlandırdığını söyləyən siyasi şərhçi deyib ki, Nikol Paşinyan Ermənistanın Naxçıvanla Azərbaycanın Qərb hissəsi arasında maneəsiz dəmir yolu əlaqəsinin əleyhinə deyil: “Təbii ki, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında danışıqlar prosesinin ikitərəfli müstəvidə aparılmasını, etimadın möhkəmləndirilməsini istəməyən qüvvələr var.
Ermənistan vasitəsilə Cənubi Qafqaza çıxmaq cəhdi Fransanın “uğurlu layihəsidir. İrəvanda revanşistlərin maraqlarını lobbiləşdirmək cəhdləri uğursuzluğa məhkumdur. Ermənistan Azərbaycan ilə dəhliz yaratmaqa hazır olduğunu bildirir. Əlaqələrdə ən yaxşı variant ikitərəfli münasibətlərin inkişafıdır. Xarici aktorların marağı sülhün qarşısını almaq üçün mövcud qarşıdurmanı saxlamaqdır”.
A.Əzizov vurğulayıb ki, Rusiya ərazisində Azərbaycana məxsus təyyarənin qəzası ikitərəfli münasibətlərə müəyyən qədər təsir edib: “Mülki hava gəmisinin enişinin qəbul edilməsinə məsuliyyətsiz yanasma onun qəzaya uğramasına səbəb oldu. Azərbaycan və Rusiya arasında münasibətlərin normallanması rəsmi Moskvanın vəziyyətə reaksiyasından aslıdır”.
O, sonda Qərbi Azərbaycana qayıdışın prioritet məsələlərdən biri olduğunu, azərbaycanlıların təhlükəsizlik şəraitində Qərbi Azərbaycana, o cümlədən Qərbi Zəngəzura qayıdışının reallaşacağını söyləyib: “Biz əcdadlarımızın yaşadığı yerə sahib olacağıq”.
Müsahibə fevralın 18-də saat 18:30-da Youtube kanalında və saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində rus dilində yayımlanıb.
Все попытки лоббировать интересы реваншистов в Иреване обречены на провал
Сегодня Бакинское телевидение подготовило очередной выпуск на русском языке в рамках проекта “Хроника Западного Азербайджана”.
Как сообщает Rakus.az, гостем ведущей Эллады Сарван был политический обозреватель Анар Азизов.
Он выразил свои взгляды на международную ситуацию, события, происходящие в мире, обеспечение прочного мира и стабильности Азербайджана в регионе Южного Кавказа, а также свою позицию по безопасности в регионе: «Сейчас строится «новая архитектура» глобальной безопасности. Международные акторы принимают мирную повестку дня, которую сегодня выдвигает Азербайджан».
По его словам, сотрудничество Ирана-России-Турции и трех стран Южного Кавказа может способствовать глобальной и региональной безопасности: «Формат 3+3 создает особую надежду и важен для региональной безопасности».
Политический обозреватель, заявивший, что Франция поддерживает реваншистские силы в Иреване, а официальный Париж вооружает Армению, чтобы создать хаос в регионе, заявил, что Никол Пашинян не против беспрепятственного железнодорожного сообщения между Арменией и западной частью Азербайджана: «Конечно, есть силы, которые не хотят, чтобы переговорный процесс между Азербайджаном и Арменией шел на двустороннем уровне и укреплял доверие».
Попытка выйти на Южный Кавказ через Армению является «успешным проектом» Франции. Попытки лоббировать интересы реваншистов в Иреване обречены на провал. Армения заявляет, что готова создать коридор с Азербайджаном. Лучшим вариантом в отношениях является развитие двусторонних отношений. Чтобы не было мира, внешним акторам нужно сохранять противостояние.
А.Азизов подчеркнул, что катастрофа азербайджанского самолета на территории России оказала определенное влияние на отношения Азербайджана с Россией: «Безответственный подход к приёму гражданского судна привёл к его крушению. Нормализация отношений Азербайджана с Россией зависит от реакции Москвы на ситуацию.»
В заключение он заявил, что возвращение в Западный Азербайджан является одним из приоритетных вопросов, что возвращение азербайджанцев в Западный Азербайджан, в том числе в Западный Зангезур, будет реализовано на безопасных условиях: «Мы вернёмся мирно туда, где жили наши предки».
Интервью транслировалось на русском языке 18-го февраля в 18:30 на YouTube-канале и в 19:30 на Baku TV.