Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın qonağı Milli Məclisin deputatı Tural Gəncəliyev olub.
O, XII Qlobal Bakı Forumunun əhəmiyyəti, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında Saziş layihəsinin mətni üzrə danışıqların yekunlaşması və sonrakı proseslər, Avropa Parlamentinin Azərbaycana qarşı hərbi cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən erməniəsilli şəxslərin azad edilməsi haqqında qətnamə layihəsi, avropalı deputatların  “separatçı ermənilərə sevgisi”, BMT-nin İnsan Hüquqları Ali Komissarlığının Əsassız Həbslər üzrə İşçi Qrupunun Ruben Vardanyanla bağlı Yekun Rəyindən söz açıb.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Qərblə Şərqi birləşdirən bağdır: “Dünyanın ziddiyyətli qütbləri Bakıda birləşərək dialoqa yol axtarır.  Avropa Parlamenti Azərbaycanı ləkələmək siyasətini davam etdirir. BMT-nin İnsan Haqları üzrə Ali Orqanını bəzi qüvvələr manipulyasiya edir. Beynəlxalq hüquq sistemi lazımi səviyyədə işləmir. Niyə azərbaycanlıların hüquqlarından danışmırlar? Azərbaycanın razılığı olmadan heç bir xarici qüvvə onun sərhədində yerləşdirilə bilməz”.
Deputat Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanın Sülh sazişi imzalandıqdan sonra Azərbaycan-Ermənistan sərhədində üçüncü tərəf qüvvələri yerləşdirilməyəcəyi fikrinə də münasibət bildirib: “Ermənistan bundan sonra iki ölkə arasında normallaşma prosesi ilə bağlı bu və digər məsələlər üzrə ikitərəfli dialoqu davam etdirməyə hazır olmalıdır, Təəssüf ki, Ermənistan sülhə hazır deyil. Ermənistanın himayədarları sülh prosesinin müqavilə imzalanması ilə bitməsini istəmir”.
T.Gəncəliyev sonda vurğulayıb ki, Ermənistan rəhbərliyi Qərbi azərbaycanlıları qəbul etməyə hazır deyil: “Ermənistan məsuliyyəti öz üzərinə götürməlidir. Zəngəzur dəhlizi fəaliyyət göstərməlidir. Ermənistan azərbaycanlıların geri qayıtmasını ərazi iddiası hesab etməməlidir”.
Müsahibə martın 25-də saat 18:30-da Youtube kanalında və saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində rus dilində yayımlanıb.
“Никакие внешние силы не смогут быть размещены на границе  Азербайджана без её согласия”
Как сообщает Rakus.az, гостем ведущей Эллады Сарван был депутат Милли Меджлиса Турал Гянджалиев.
Он отметил важность XII Глобального Бакинского форума, рассказал о завершении переговоров по тексту проекта Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией и последующих процессах, проекте резолюции Европарламента об освобождении лиц армянского происхождения, обвиняемых в совершении военных преступлений против Азербайджана, «любви к сепаратистским армянам» европейских парламентариев, а также об официальном итоговом заключении по результатам длительного рассмотрения обращения по делу Рубена Варданяна, Рабочей группы по произвольным задержаниям Управления Верховного комиссара ООН по правам человека.
По его словам, Азербайджан является связующим звеном между Западом и Востоком: «Противоречивые полюсы мира сходятся в Баку и ищут пути к диалогам в Азербайджане. Европейский парламент продолжает политику очернения Азербайджана. Верховное управление ООН по правам человека  манипулируется некими силами . Система международного права не функционирует правильным образом. Почему не говорят о правах азербайджанцев? Никакие внешние силы не смогут быть размещены на границе  Азербайджана без её согласия».
Депутат также прокомментировал идею премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что после подписания мирного соглашения на азербайджано-армянской границе не будут размещены силы третьей стороны: «Армения должна быть готова к продолжению двустороннего диалога по этому и другим вопросам, связанным с процессом нормализации отношений между двумя странами. К сожалению, Армения не готова к миру. Покровители Армении не хотят, чтобы мирный процесс завершился подписанием соглашения».
Т. Гянджалиев в заключение подчеркнул, что руководство Армении не готово принять западных азербайджанцев: «Армения взяла на себя ответственность – Зангезурский коридор будет функционировать. Армения не должна рассматривать возвращение азербайджанцев как территориальную претензию».
Передача вышла в эфир 25 марта в 18:30 на YouTube-канале Baku TV и в 19:30 на телеканале Baku TV.