Gürcüstan-Ermənistan yolunun əhəmiyyətli hissəsi Azərbaycanın nəzarətinə keçir“ - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində növbəti analitik süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, “Delimitasiyanın şimaldan başlanması Azərbaycanın maraqlarına uyğundur” adlı süjetdə Azəraycan və Ermənistan sərhəd komissiyalarının yanvarın 16-da keçirilən 11-ci iclasında əldə olunan razılaşmadan söz açılır.
Bildirilir ki, bu razılaşma dövlət sərhədinin delimitasiyası üzrə kompleks işlərin Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstan sərhədlərinin qovuşma nöqtəsi ərazisindən cənub istiqamətində, şimaldan cənuba, Azərbaycan və Ermənistanın İranla sərhədinə qədər başlaması ilə bağlıdır.
Qeyd olunur ki, Ermənistan parlamentində Baş nazir Nikol Paşinyan və hökumətin digər üzvlərnin iştirakı ilə keçirilən iclasda bu məsələ əsas müzakirə mövzularından biri olub. Hökumətə “delimitasiya niyə şimalda davam etdirilir” sualını ünvanlayan müxalif deputatlar tənqidi çıxışlar edib və söyləyiblər ki, delimitasiyanın şimaldan başlanması Azərbaycanın maraqlarına uyğundur.
Süjetdə Ermənistan mediasının bu məsələ ilə bağlı yazdıqları da ön plana çəkilir. Belə ki, “Past.am” saytı yazır ki, aprel ayında sərhədin şimal istiqamətində delimitasiya prosesi böyük ölçüdə başa çatmalıdır, nəticədə Əskipara (Voskepar) kəndinin əhəmiyyətli hissəsi Azərbaycanın nəzarətinə keçəcək, yeni sərhəd xətti Lori rayonunun Lorut kəndi olacaq.
“Hraparak” nəşri isə yazır ki, Ermənistan hakimiyyəti delimitasiyasının Basarkeçər (Vardenis), İstisu (Cermuk) və digər ərazilərdə davam etdirilməsini istəsə də, 16 yanvar razılaşması rəsmi Bakının istəyinə uyğundur: “Aydındır ki, belə qərarı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev verib, rəsmi İrəvan da razılaşmağa məcbur olub”.
Deputat Qarnik Danielyan, parlamentdə “Şərəfim var” fraksiyasının üzvü, hərbi ekspert Tiqran Abramyan bildiriblər ki, delimitasiya nəticəsində Azərbaycan ordusu İrəvana gedən yollara nəzarət edəcək: “Delimitasiyanın Tavuş istiqamətində davam etdirilməsi rəsmi Bakı üçün əhəmiyyətlidir. Çünki anklav olan üç kəndin qaytarılmasına hazırlıq gedir. Bu baş verərsə, təkcə Tavuşun mərkəzindəki kommunikasiya yox, həm də Ermənistan-Gürcüstan magistral yolunun və Gürcüstandan Ermənistana gələn qaz kəmərinin bir hissəsi Azərbaycanın nəzarətinə keçəcək”.
Sonda vurğulanır ki, sərhədin delimitasiyası ilə bağlı 16 yanvar razılaşması Azərbaycanın maraqlarına uyğundur və strateji ərazilərə nəzarəti bərpa edilməsi həm sərhəddə möhkəmlənmək, həm də Qərbi Azərbaycanın dərinliklərinə doğru addım-addım irəliləmək imkanı yaradır.
Süjet sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında yanvarın 30-da saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.