Müsahibə 10.02.2025 22:06
“Mxitaristlər ermənilərin keçmişinə dair saxta tarix yazıblar” - FOTO - VİDEO
Bu gün Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində növbəti veriliş efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, jurnalist Rufik İsmayılovun müsahibi tarix elmləri doktoru, professor Qasım Hacıyev olub. O, Azərbaycanın Cənubi Qafqazda ən zəngin və qədim tarixə malik ölkə olmasından söhbət açıb. Bildirib ki, Azərbaycan ərazisində mövcud olan Azıx, Tağlar, Damcılı kimi mağaralar, qədim insan yaşayış məskənləri, Quruçay və Kür-Araz mədəniyyətinə dair tapıntılar bu barədə qəti fikir söyləməyə əsas verir.
Tarixçi-alim Azərbaycan xalqının dövlətlər, imperiyalar yaratdığını, böyük dövlətçilik ənənəsinə sahib olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Manna, Midiya, Atropatena, Albaniya, Sacilər, Salarilər, Rəvvadilər, Qaraqoyunlu, Ağqoyunlu dövlətləri, Səfəvilər, Əfşarlar imperiyaları, eləcə də xanlıqlar dönəmində ermənilərin bu coğrafiyada dövləti olmayıb. Ona görə də ermənilərin hansısa dövlətçilik ənənəsindən danışması, müəyyən iddialarla çıxış etməsi əsassızdır.
Professor Q.Hacıyev deyib ki, ermənilər Əhəmənilər imperiyası dövründə Dəclə və Fərat çayları vadisində kiçik bir satraplıqda məskunlaşıblar. Onların tarixi Urartu dövlətinə iddia etmələri də absurddur, heç bir tarixi, elmi əsasa malik deyil. Ümumiyyətlə, ermənilərin Cənubi Qafqaza dair qədim tarixi və mədəniyyəti yoxdur. Ermənilərin bu coğrafiyaya XIX əsrin əvvəlində Çar Rusiyası tərəfindən köçürülməsi inkarolunmaz faktdır. Zaman-zaman tarixi Azərbaycan torpaqlarına, xüsusən də Qərbi Azərbaycan ərazisinə köçürülən ermənilər sonradan bu yerlərin əzəli sakinləri olduqlarını iddia ediblər. Məhz Çar Rusiyasının himayəsi, sonrakı dövrdə isə bolşeviklərin dəstəyi ilə Ermənistan adlı süni bir dövlət yaradılıb.
Professorun sözlərinə görə, ermənilərin keçmişinə dair vaxtilə mxitaristlərin saxta tarix uydurma prosesi sovet hakimiyyəti illərində bir sıra “alimlər” tərəfindən davam etdirilib, Cənubi Qafqazdakı xristian abidələrinin, o cümlədən Alban kilsələrinin özününküləşdirilməsinə başlanılıb. Lakin müəyyən zaman keçəndən sonra bəzi erməni alimləri bu saxta tarixi özləri inkar və ifşa ediblər. Hətta ermənipərəst alim kimi tanınan sovet arxeoloq və şərqşünası, akademik Boris Piotrovski elmi məqalələrində hayları ifşa edib. Çünki tarixdə mövcud olmayan bir dövlətin varlığını sübut etmək absurddur.
Q.Hacıyev söyləyib ki, Qriqoryan kilsəsi ətrafında birləşən ermənilər Qafqazda etnik təmizləmə siyasəti həyata keçiriblər. XX əsrin əvvəlində azərbaycanlılara qarşı dəfələrlə törədilən soyqırımları, deportasiyalar buna əyani misaldır. Tarixçi-alim babalarının qədim yurd yeri olan Qərbi Azərbaycandan, o cümlədən Dərələyəz mahalından danışıb, ötən əsrin əvvəlində Kotanlı və İstisu yaxınlığında günahsız, dinc azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən qəddarlıqla qətlə yetirildiyini xatırladıb. Bildirib ki, ermənilər azərbaycanlılar yaşayan bir çox kəndləri tamamilə dağıdıb, yer üzündən siliblər.
Vətənsiz qalan insan üçün yaşamağın çətin olduğunu diqqətə çatdıran professor Q.Hacıyev sonda vurğulayıb ki, bu gün Qərbi Azərbaycana qayıdış ümummilli məsələyə çevrilib və soydaşlarımızda tarixi torpaqlarımızı yenidən görmək ümidi artıb.
Veriliş fevralın 10-da saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.