Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında “Saci sikkələrin üzərində Azərbaycan yazılırdı” adlı veriliş hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, verilişdə tarixçi-tədqiqatçı Ramin Əlizadə yunan, roma, ərəb və İran mənbələrində yazılan tarixi həqiqətlər, bu dövrlərdə Ermənistanın dövlət adı kimi qeyd olunmamasından danışıb.
O bildirib ki, ərəblər bu bölgənin işğal elindən sonra ilk vaxtlarda Azərbaycan ifadəsi işlənirdi: “Ərəb əmirliyinin cənubi Qafqazda əsas mərkəzi Bərdə idi. Dvin də Bərdə də Azərbaycan şəhəri idi. Saci sikkələrin üzərində Azərbaycan yazılırdı. Pulların üzərində “Ərməniyyə” yox, Azərbaycan ifadəsi var idi. Bu ərazini həmişə Azərbaycan sülalələri idarə edib. Ərəb işğalına qədər bu ərazi Azərbaycan qeyd olunurdu”.
Onun sözlərinə görə, Ermənistan dövləti adı 1918-ci ildə ortaya çıxıb: “Dərbənd kitabəsi üzərində Azərbaycan ölkəsinin adı səkilir. Sacilər bütün Şimallı, Cənublu Azərbaycanı birləşdiriblər. Roma, yunan dönəmində Ermənistan dövlət adı kimi qeyd olunmur. Ərəblər Arameylər olan ərazini Ərməniyyə adlandırdı. Refionu tanıyan ərəb səyyahları Azərbaycan adlarını olduğu kimi verib”.
R.Əlizadə vurğulayıb ki, qədim ərəb və İran mənbələri regionun əsas ölkəsi Azərbaycan qeyd olunur: “16-cı əsr Venesiya xəritəsində Qərbi Azərbaycan türk adları ilə verilib. Ermənilər ilə urartulular bir-biri ilə vuruşan, fərqli danışan toplumdur”.
Veriliş martın 26-da saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.