“Qorbaçova arxalanan ermənilər azərbaycanlıları sıxışdırıblar” - VİDEO
Bu gün Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində növbəti veriliş efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, jurnalist Rufik İsmayılovun müsahibi Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin üzvü, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə olub. O, ötən əsrdə Qərbi Azərbaycanda ermənilər tərəfindən soydaşlarımıza qarşı bir neçə dəfə soyqırımı və deportasiya törədildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Qərbi Azərbaycanın bütün ərazilərini əhatə edən kütləvi qırğınlar zamanı ermənilər hətta uşaqlara, hamilə qadınlara da aman verməyib, onları qəddarlıqla qətlə yetiriblər.
Parlamentin üzvü vurğulayıb ki, bütün bu dövrlərdə soydaşlarımızın üz tutduğu, pənah gətirdiyi regionlardan biri də Naxçıvan olub. Onun sözlərinə görə, sovet hakimiyyətinin son illərində Qorbaçov hakimiyyətinə arxalanan ermənilər sadəcə Qərbi Azərbaycanda deyil, müxtəlif ölkələrdə yaşayan azərbaycanlıları sıxışdırıblar. Bu çərçivədə Qərbi Azərbaycandakı soydaşlarımız daha böyük ədalətsizliklərlə üz-üzə qalıblar.
Deputat V.Rəhimzadə qeyd edib ki, 1988-1991-ci illərin deportasiyasında Naxçıvan camaatı, o cümlədən Ümummilli Lider Heydər Əliyev Qərbi azərbaycanlı qaçqınlara gücü çatan səviyyədə dəstək olmağa çalışıb. Naxçıvanın özü ağır blokada şəraitində olsa da muxtar respublika sakinləri azərbaycanlı bacı-qardaşlarına doğmalıq göstərib, öz evindən zorla qovulan, psixoloji sarsıntı keçirən soydaşlarımızın burada məskunlaşmasına köməklik ediblər. Onun sözlərinə görə, Ulu Öndər Heydər Əliyev ikinci dəfə Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra sadəcə Qərbi azərbaycanlıların deyil, ümumilikdə qaçqın və məcburi köçkünlərin probleminə həssas yanaşılıb.
Millət vəkili V.Rəhimzadə Ordubad və Culfa rayonunda vaxtilə məskunlaşan Qərbi azərbaycanlılarla görüşündən də söhbət açıb. Deyib ki, 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə yekunlaşmasından sonra regionda yeni reallıq yaranıb. İşğaldan azad olunan ərazilərdə sürətli bərpa-quruculuq prosesinin başladılması, keçmiş məcburi köçkünlərin öz ata-baba yurdlarına qayıtması Qərbi Azərbaycandan vaxtilə deportasiya olunan soydaşlarımızda yeni ümid yaradıb. İndi onlar inanırlar ki, gün gələcək, tarixi torpaqlarına qayıda biləcək, ata-babalarının məzarlarını ziyarət edəcəklər. Deputatın fikrincə, hazırda hər bir azərbaycanlının ən böyük hədəfi tarixi torpaqlarımıza qayıtmaqdır.
Veriliş fevralın 17-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində, saat 21:30-da Youtube kanalında yayımlanıb.