Elm və təhsil 05.03.2025 22:49
“1459-cu il xəritəsində Qafqazdakı yer adları Azərbaycan dilində verilib” - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında “Ermənilərin 600 il yalanını ifşa edən qədim xəritə və mənbələr” adlı veriliş hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, verilişdə tarixçi-tədqiqatçı Ramin Əlizadə ermənilərin 600 il yalanını ifşa edən qədim xəritə və mənbələrdən danışıb.
O bildirib ki, 1459-cu il xəritəsində Qafqazdakı yer adları Azərbaycan dilində verilib: “Orada Ermənistan adı və ya erməni adları yoxdur. Mappomundoda Xəzər dənizinin qərbində olan yer adları hamısı azərbaycanca verilib. 15-ci əsrdə yezuid keşişi Fra Mauro yer adlarını Azərbaycan dilində verib. Türk sərkərdəsi Əmir Teymurun sarayında olan ispan səfirinin Qafqaz qeydlərində Azərbaycan adları çəkilir. Əmir Teymura həsr olunan Zəfərnamələrdə Azərbaycanın yer adları qeyd olunub. Onun sözlərinə görə, Zəngəzur haqqında yazan 15-ci əsr səyyahı azərbaycanlıların adətlərindən, yaşamından yazıb: “Erməniyyə ifadəsi ilə Ermənistan sözünü eyniləşdirmək olmaz. Roma coğrafi nomenklaturasında  işlənən Armeniyanın ermənilərə aidiyyatı yoxdur. Qərbi Azərbaycan-Şərqi Anadolu ayrılmaz bir coğrafiyanın tərkib hissəsi olub. Polibi e.ə II əsrdə türk adlarını qeyd edib, amma erməni ifadəsi işlətməyib. Qafqazda Armeniya adı qeyd olunan qədim mənbə yoxdur. Erməni tarixini ancaq əfsanələr bilən keşişlər yazıb. Erməni keşişləri tarix bilmirdilər. Erməni keşişləri eşitdikləri nağılları tarix kimi yazıblar”.
R.Əlizadə Əmir Teymurun Azərbaycan ərazisində niyə Qarabağda məskunlaşmasına və Anadoluda Rusiya nümyəndəsinə yaxınlaşan ermənilərin ona nə dediyinə də aydınlıq gətirib.
Veriliş martın 5-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.