“Atamı, anamı və qardaşımı ermənilər Xocalıda girov götürdülər” - FOTO - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində jurnalist Əsgər İbrahimovun müəllifi olduğu “Həyat Hekayəsi” verilişinin növbəti buraxılışı hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, “Ailəmiz Göyçədən Gəncəyə, oradan da Şuşaya və Xocalıya 4 dəfə köç edib” adlı veriliş atası, anası və qardaşı  Xocalı faciəsində itkin düşən, Qərbi Azərbaycanın Göyçə mahalının Basarkeçər rayonunun Qaraqoyunlu kənd sakini Tahir Seyidovun həyat hekayəsinə həsr olunub.
O, uşaqlıq və məktəb illərindən, kəndləri ilə bağlı maraqlı xatirələrindən danışıb: “Gözəl yaşıl çəmənliklərimiz, dağlarımız, bulaqlarımız var idi. Dağlarda çox gəzirdik, oynayırdıq. Göyçə mahalına qayıtsaq uşaqlıqdakı həyatımı yenidən yaşamaq istəyərdim. İkinci sinifə kimi Qaraqoyunlu kəndində oxudum, sonra təhsilini Gəncə şəhərində davam etdirdim. Hər yay tətilində kəndimizə gedirdim”.
T.Seyidov erməni vəhşiliyindən söz açaraq bildirib ki, anamın anası Moruq nənəm həmişə 1905-ci ildə ermənilərin onları kənddən necə qovmasından danışardı: “Ermənilər silahla kəndə hücum ediblər. Kənd camaatı Kəlbəcər rayonu ilə həmsərhəd olan Çalmalı dağını aşanda qışda borana-qara düşüb, xeyli insan ölüb. Belə hadisələr Xocalıda da yaşandı. 1988-ci ildə ermənilər insanları öz yurdundan qovanda atam Allahverdiyev Hidayət Bəhrəm oğlu, anam Allahverdiyeva Simuzər Hüseynalı qızı, qardaşım Allahverdiyev Bəhrəm Hidayət oğlu Gəncəyə, Göygölə, Şuşaya, sonra da Xocalı şəhərinə köçdülər. Onlar Xocalı hadisələri baş verəndə erməni vandalizminə tuş gəldilər. Ermənilər atamı, anamı və qardaşımı girov götürüblər. İndiyədək onlardan heç bir xəbərimiz yoxdur. Onların adları Xocalı şəhidləri kimi qeyd olunub, amma heç bir əsər-əlamət, xəbər yoxdur. Bu, ermənilərin xalqımıza, mənim ailəmə qarşı etdiyi böyük vəhşilikdir. Qaçqınlıq bizə çox böyük zərbə vurdu, ailəmi itirdim, qohum-əqrabam pərən-pərən düşdü”.
O, Göyçə mahalına, Qərbi Azərbaycana qayıtmaq arzusunu da gizlətməyib: “Çox böyük arzumdu ki, torpaqlarımız alınsın, qayıdaq öz Vətənimizdə yaşayaq. Vətəndən ötrü çox darıxıram. Prezidentimiz dəfələrlə deyib ki, biz ulu torpaqlarımıza qayıdacağıq. O günü mən səbirsiliklə gözləyirəm. Mən qayıdıb  öz kəndimdə yaşamaq istəyirəm. Ora bizim əzəli torpağımızdır, orada ulu babalarımızın, qohum-əqrabamın qəbirləri var. Onları ziyarət etmək lazımdı. Ona görə də doöma torpaqlarımıza qayıtmalıyıq və qayıdacağıq. Mən buna inanıram”.
Veriliş fevralın 23-də saat 19:45-də Baku Tv-nin efirində və YouTube kanalında yayımlanıb.