Avropa İttifaqının müşahidəçiləri Ermənistanda absurd missiya həyata keçirirlər - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində növbəti analitik süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, “Ermənistan müxtəlif bölgələrdəki erməniləri  Qərbi Azərbaycana yerləşdirir” adlı süjetdə Azərbaycanla Ermənistan arasında sərhədləri hələ müəyyənləşmədiyi, iki ölkə arasında 2020-ci ilin 10 noyabr bəyanatına əsasən, atəşkəslə bağlı razılıq əldə edildiyi, rəsmi İrəvanın iddiası və təkidinə baxmayaraq Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı sərhədlər müəyyənləşmədiyi üçün regiona qüvvə yeritməkdən imtina etdiyi qeyd olunur.
Bildirilir ki, sərhədyanı bölgədə 1988-ci ilədək azərbaycanlılar yaşayıb: “Bu ərazi Qərbi Azərbaycandır. Oranın sakinləri 35 il əvvəl silah gücü ilə  Ermənistan vətəndaşlığından məhrum ediliblər.
İndi həmin ərazidə Avropa İttifaqının mülki müşahidə missiyası yerləşir. Regiona humanitar məqsədi ilə gəldiklərini iddia edən missonerlər Qərbi Azərbaycan ərazisində iki ofis açıblar. Onlardan biri Zəngəzur mahalının Gorus, o biri isə Qafan rayonunda yerləşir. Hazırda Qafan, Aşağı Qaranlıq, Cermukla yanaşı, Karvansara və Keşişkənd bölgələri daxil olmaqla daha 6 rayonda belə məntəqə açılıb”.
Süjetdə diqqətə çatdırılır ki, Avropa İttifaqının mülki müşahidə missiyasının  üzərində durub fəaliyyət göstərdiyi torpaqların əsl sahibləri məhz Qərbi azərbaycanlılardır: “Avropa İttifaqının son zamanlar Ermənistandan Azərbaycana qarşı alət olaraq istifadə etməsi onun missiyasının ədalətli olacağına şübhə yaradır. Ermənistan və havadarları 300 min Ermənistan vətəndaşının pozulan hüququndan bəhs etmir. Ermənistana və həmin əraziyə ermənilərin köçməsinə isə yardım edirlər. Ermənistan dünyanın müxtəlif bölgələrindəki erməniləri  Qərbi Azərbaycana yerləşdirərık onları beynəlxalq ictimaiyyətə repatriant kimi təqdim etməyə çalışır”.
Sonda vurğulanır ki, Avropa İttifaqının müşahidəçiləri Ermənistanı Azərbaycanın təhlükəsindən qorumaq kimi absurd missiya həyata keçirirlər: “Bu missionerlər 30 il Azərbaycan torpaqlarında – Qarabağda, Şuşada, Laçında, Kəlbəcərdə də ermənilərin işğalçı fəaliyyətinə göz yumur, müxtəlif məqsədi monitorinqlər keçirirdilər. İndi də qərbi azərbaycanlıların pozulan, tapdanan hüquqları üzərindən guya Ermənistanın atəşdən qorunması üçün “mülkü müşahidə missiyası” kimi regionun təhlükəsizliyinə, inteqrasiyasına və s. müsbət inkişafına heç bir faydası olmayan işlərlə məşğuldurlar. Əksinə, onların Ermənistanyönlü, şərti Ermənistan adlanan, Qərbi Azərbaycan  ərazisində  monitorinq aparması regional barışa təhdiddir. Bu həm də Qərbi azərbaycanlıların pozulan haqqına sayğısızlıqdır. Onların müşahidə apardığı ərazidə İranla sərhədlərdən tutmuş Göyçə gölünə, İrəvanadək bütün ərazilərdən 1988-ci ildə qərb azərbaycanlılar öz yurdlarından qovulublar. Odur ki, Avropa İttifaqı, beynəlxalq vasitəçi iddiasında olanlar qərbi azərbaycanlıların pozulmuş vətəndaş haqqını tanımağa borcludur”.
Süjet sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında oktyabrın 26-da saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və Youtube kanalında yayımlanıb.