“Məğlubedilməz Ermənistan ordusu mifi hələ 2016-cı ilin aprelində dağılıb” - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki,  aparıcı Ellada Sarvanın qonağı ehtiyatda olan polkovnik Elmar Hüseynov olub.
O, bu günlərdə 33 illiyi anılan erməni vəhşiliyinin nümunəsi – Xocalı soyqırımından danışıb, 1-ci Qarabağ savaşı zamanı 1990-cı ildə Xocalı aeroportunun erməni-rus hərbçilərindən təmizlənməsində və terror aktlarının qarşısının alınmasında aktiv iştirak etdiyini, həmin hadisələrdən sonra daşnak Zori Balayanın bir daha Qarabağa ayaq basmadığını söyləyib.
Onun sözlərinə görə, 2-ci Qarabağ savaşında, 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistan ordusunun dağılmaz olduğu mifi məhv edildi: “Məğlubedilməz Ermənistan ordusu mifi hələ 2016-cı ilin aprelində dağılıb. Azərbaycan ordus öz torpaqlarını müdafiə etməyə qadir olduğunu sübut edib. Bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələri dünyada nümunə göstərilir”.
Uzun illər müxtəlif zabit vəzifələrində xidmət etdiyini, 1999-cu ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Fərmanı ilə terrorla mübarizədəki xidmətlərinə görə “Azərbaycan bayrağı” ordeni ilə təltif olunduğunu deyən  ehtiyatda olan polkovnik Ermənistanın xarici ölkələr tərəfindən silahlandırıldığını bildirib: “Ermənistanda “silahlanma yarışı” gedir. Onlar silah alveri edirlər. Fransa və Hindistandan aldıqları silahı Rusiyaya satırlar. Azərbaycan isə ölkəni qorumaq üçün silah alır. Biz qonşularımızla sülh şəraitində yaşayırıq və yaşamaq istəyirik. Ermənistan həmişə xarici qüvvələr üçün regionda gedən proseslərə təsir vasitəsi olub. Ermənistanın bundan sonra qırmızı xətti keçmək ehtimalı olarsa, bölgədə yeni hərbi toqquşma ehtimalı yarada bilər”.
E.Hüseynov Azərbaycanda gənclər arasında hərbi vətənpərvərlik ruhundan, Qərbi azərbaycanlıların doğma yurda qayıdışından danışıb və bildirib ki, Azərbaycan gəncləri öz ölkəsinin vətənpərvərləridirlər. Qərbi Azərbaycan kökənli gənclər öz ata-baba yurdlarına qayıtmağa can atırlar”.
Müsahibə martın 4-də saat 18:30-da Youtube kanalında və saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində rus dilində yayımlanıb.
«Миф о непобедимости армянской армии был разрушен в апреле 2016 г.»
Как сообщает Rakus.az, гостем ведущей Эллады Сарван был полковник в отставке Эльмар Гусейнов.
Он рассказал о Ходжалинском геноциде, образце армянского варварства, 33-я годовщина которого отмечается в эти дни, и сказал, что во время Первой Карабахской войны он активно участвовал в зачистке аэропорта Ходжалы от армяно-российских солдат в 1990 году и предотвращении террористических актов, и что после этих событий дашнак Зорий Балаян больше никогда не ступал на территорию Карабаха.
По его словам, миф о непобедимости армянской армии был разрушен во 2-й Карабахской войне, 44-дневной Отечественной войне: «Миф о непобедимости армянской армии был разрушен еще в апреле 2016 года. Азербайджанская армия доказала, что способна защитить свои земли».
Заявив, что он долгие годы служил на различных офицерских должностях и за заслуги в борьбе с терроризмом Указом национального лидера Гейдара Алиева в 1999 году был награжден орденом «Азербайджанское знамя». Полковник запаса заявил, что Армения вооружается зарубежными странами: «В Армении идет «гонка вооружений». Они торгуют оружием. Они продают в Россию оружие, закупленное во Франции и Индии. Азербайджан закупал оружие для защиты страны. Мы живем и хотим жить в мире с нашими соседями. Армения всегда была инструментом в руках иностранных сил. «Если Армения в будущем пересечет красную линию, это может создать возможность нового военного столкновения в регионе».
Э.Гусейнов рассказал о духе военного патриотизма среди молодежи Азербайджана, возвращении западных азербайджанцев на родину, и отметил, что молодёжь Азербайджана – патриоты своей страны, молодёжь горит желаньем вернуться на земли своих предков.
Передача вышла в эфир 4 марта в 18:30 на YouTube-канале Baku TV и в 19:30 на телеканале Baku TV.