“Andranikin dəstəsi qocaları işgəncə ilə öldürürdü…” - FOTO - VİDEO
Bu gün Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində növbəti veriliş efirə gedib.
Rakus.az xəbər verir ki, jurnalist Rufik İsmayılovun müsahibi hərbi jurnalist, ehtiyatda olan polkovnik, Prezident təqaüdçüsü Şəmistan Nəzirli olub.
O, doğulub boya-başa çatdığı Loru nahiyyəsinin Yuxarı Körpülü kəndi barədə xatirələrini bölüşüb və qeyd edib ki, 8-ci sinfi bitirənə qədər Yuxarı Körpülü kəndində keçirdiyi uşaqlıq, yeniyetməlik illərini, həmçinin Bakıda peşə təhsili aldıqdan sonra öz kəndində kino-mexanik işlədiyi dövrləri heç zaman unutmur, daim Qərbi Azərbaycana qayıtmaq arzusu ilə yaşayır.
Tədqiqatçı Yuxarı Körpülüdə yaşadığı dövrlərdə ermənilərin Azərbaycan türklərinə qarşı təzyiqlərindən, erməni vandalizminə dair yaşlı və orta nəsillərdən eşitdiyi hadisələrdən də söhbət açıb: “Ermənilər məqsədli şəkildə Yuxarı Körpülüdəki məktəbi 8 illik etmişdilər ki, azərbaycanlı uşaqlar daha yaxşı bilik-savad sahibi ola bilməsinlər. Baba-nənələrimiz danışırdı ki, Andranikin quldur dəstəsi kəndimizə hücum edib evlərimizi yandırıb, talançılıqla məşğul olublar. Erməni quldurları o vaxt kənddə köməksiz vəziyyətdə qalan ahıl kişinin başını kəsiblər. El yaylağa köçəndə daşnaklar köçə hücum edib babamı ağır yaralayıb, öldürüblər. Biz bu faciələri əsla unutmarıq”.
Ş.Nəzirli ermənilərin deportasiya və soyqırımı siyasətindən danışaraq bildirib ki, 1988-ci ildə Ermənistan rəhbərliyi daşnakların tələblərini yerinə yetirib, azərbaycanlıları zorla öz dədə-baba torpaqlarından köçməyə məcbur ediblər.
Tədqiqatçı Rusiya və Gürcüstan arxivlərində ermənilərin azərbaycanlılara qarşı vəhşiliyinə, vandalizminə dair çoxsaylı materialların olduğunu vurğulayıb.
Həmçinin Prezident İlham Əliyevin Qərbi Azərbaycanla bağlı dediyi “XX əsrin əvvəllərinə təsadüf edən xəritə bir daha onu göstərir ki, Qərbi Azərbaycan tarixi Azərbaycan diyarıdır, şəhərlərin, kəndlərin adları Azərbaycan mənşəlidir və biz yaxşı bilirik ki, indiki Ermənistan ərazisində tarix boyu Azərbaycan xalqı yaşayıb. İndi əsas vəzifə ondan ibarətdir ki, dünya ictimaiyyəti də bunu bilsin”, – fikrini əsas tutaraq, Qərbi Azərbaycan İcmasının hazırladığı Qayıdış Konsepsiyasında irəli gələn vəzifələrin təbliğidir.
“Azərbaycanlıları qovmağı Ermənistandan kimlər tələb etmişdi?” altbaşlıqlı veriliş iyunun 12-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 20:30-da Youtube kanalında yayımlanıb.