Elm və təhsil 19.02.2025 22:40
“Avropada ermənilərə casus kimi baxılırdı” - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında “Rus çarlarının məkrli erməni layihəsi” adlı veriliş hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, verilişdə tarixçi-tədqiqatçı Ramin Əlizadə Avropanın və rus çarlarının məkrli erməni layihələrindən söz açır.
O bildirib ki, Avropada ermənilərə casus kimi baxılırdı və istifadə edirdi: “Rus çarlarının da məkrli erməni layihəsi olub. 1896-cı ildə fransalı arxeoloq Jak de Morqanın Azərbaycanın cənub bölgəsində apardığı tədqiqatların nəticələrini Parisdə nəşr etdirdiyi “Arxeoloji tədqiqatlar” adlı kitabı və məqaləsi Qərbi Azərbaycanın türk ərazisi olduğunu sübut edir.
Onun sözlərinə görə, Qərbi Avropa dövlətlərinin müstəmləkə siyasətinin əsas aləti ermənilər oldu: “Paris Sülh konfransında ermənilər Avropadan böyük Ermənistan tələb etməyə başladılar. Erməni toplumunu tarix boyu idarə edən sülalələrin, heç birisi erməni, hay mənşəli olmayıb”.
Tarixçi-tədqiqatçı Qərbi Azərbaycanın qədim arxeoloji mədəniyyətlərinin ancaq Azərbaycan xalqına aid olduğunu, ermənilərin türklərin 300 kurqanının materialını Tarix Muzeyinin zirzəmisində çürütdüyünü söyləyib.
R.Əlizadə deyib ki, 200 il qabaq bu əraziyə gələn ermənilər özlərini qədim, azərbaycanlıları işğalçı kimi təqdim etmək istəyir.
Veriliş fevralın 19-da saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.