İnsult 21-ci əsrin yeni “epidemiyasıdır”- Nuran Abdullayev
“Reyn-Zig bölgəsində kəskin işemik insultla mübarizəmizi daha da effektiv etmək üçün bölgə əhalisinin özünün də bu mübarizəyə cəlb edilməsi qərarını verdim”.
Rakus.az xəbər verir ki, bunu Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının rəhbəri, Almaniya-Azərbaycan Radioloji və Neyroradioloji Cəmiyyətinin sədri, Almaniyanın Reyn-Zig bölgəsində klinika direktoru, tibb elmləri doktoru, dosent Nuran Abdullayev sosial şəbəkədə yazıb.
O bildirib ki, Almaniya mətbuatınının köməyi ilə onlar aktiv şəkildə mən tərəfdən elmi əsaslı çox önəmli statistika və profilaktik tədbirlərlə tanış olacaqlar: “İlk müsahibəmiz İnsultla Mübarizə Günündə yayımlayacağıq.
Diqqətimi çəkən bəzi elmi-statistik məlumatları sizlərlə aşağıda paylaşmaq istədim:
1. Əhalisi 1 milyondan yuxarı olan bölgə və ya şəhər üçün minimum 1 ədəd ən müasir standartlara cavab verən İnsult mərkəzi olmalıdır.
2. İnsult ömürlük əlilliyin ən əsas səbəbidir ki, sistemlərə də onların əlillik xərcini ödəmək öncədən tibbi xidmət göstərməkdən daha baha başa gəlir.
3. Burada – Almaniyada, yəni səhiyyəsi yüksək inkişaf etmiş bir ölkədə – illik insult xəstələrinin sayı 270000 nəfərdir ki, bunların 70000-i 12 ay müddətində ikinci dəfə insult olanlardır.
4. Həftəlik 150 dəqiqə aktivlik – idmanla məşğul olmaq – insultun əmələ gəlmə riskini 20% aşağı salır.
5. Söylənilən profilaktik tədbirlər səhiyyə sistemləri tərəfindən doğru aparılarsa illik əmələ gələn insultların 85%-in (!) qarşısını almaq mümkündür.
6. İnkişaf etmiş ölkələrdə son 30 ildə insult xəstələrinin sayı 42% azalmışdır. İnkişaf etməmiş və eləcə də inkişaf etməkdə olan ölkələrdə son 30 ildə insult xəstələrinin sayı 100% (!) artmışdır.
7. İnsult 21-ci əsrin yeni “epidemiyasıdır” – bu fakt da özlüyündə səhiyyə sistemləri üçün böyük məsuliyyətdir (!).
8. “Time is brain” – insult xəstələrinin müalicəsində elmi şəkildə sübut edilən hər saniyənin əvəzedilməzliyi mənim sahib olduğum ixtisasın önəminin və onun səhiyyə sistemlərində müsbət istiqamətdə hansı inqilabi dəyişikliklərə gətirə biləcəyinin sübutudur.
Bildirmək istəyirəm ki, layihənin 1 ildən sonrakı bölgə üçün nəticələrini də sizlərlə bölüşüləcəkdir. O zaman da elmin və problemlərə elmi əsaslı yanaşmanın nəyə qadir olduğunun bir daha canlı şahidi olacaqsınız”.