Müsahibə 04.02.2025 18:40
“Azərbaycanın sərmayə qoyduğu növbəti ölkə Ermənistan ola bilər” - FOTO - VİDEO
Bu gün Baku Tv-də Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində rus dilində növbəti buraxılış hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, aparıcı Ellada Sarvanın qonağı tanınmış jurnalist, “Report” İnformasiya Agentliyinin direktoru Fuad Hüseynəliyev olub.
O, ABŞ Prezidenti Donald Trampın andiçmə mərasimində verdiyi vədlərdən, Rusiya-Ukrayna müharibəsi, Yaxın Şərq, eləcə də Cənubi Qafqazdakı vəziyyətlə bağlı fikirlərindən söz açıb: “Trampın siyasətləri ABŞ-nin maraqlarının hər şeydən üstün olması ideyasına əsaslanır. Tramp seçki kampaniyası zamanı Rusiya-Ukrayna müharibəsi, Yaxın Şərq və Cənubi Qafqaz məsələlərinə münasibətini açıqlayıb. Tramp ABŞ cəmiyyətinə verdiyi bütün vədləri yerinə yetirməyə başlayıb. Məlumdur ki, Bayden administrasiyası dövründə ABŞ-Azərbaycan əlaqələri böhrana sürüklənib. Düşünürəm ki, amma Tramp administrasiyası bu məsələlərə diqqət ayıracaq”.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan dünyada Fransanın müstəmləkəsi olan bölgələrin səsinin eşidilməsinə imkan yardır: “Fransanın müstəmləkə siyasətinin vaxtaşırı gündəmə gətirilməsi rəsmi Parisi narahat edir. Fransanın Azərbaycanın daxili işlərinə qarışması, erməniləri dəstəkləməsi, ümumiyyətlə apardığı uğursuz siyasət Makron hakimiyyətinə son qoya bilər. Azərbaycanın regionda marağı olan vasitəçilərə ehtiyacı yoxdur. Makronun dövründə Azərbaycanın Fransa ilə münasibətləri xeyli pisləşib. Azərbaycanın müstəqil siyasəti Makronu qıcıqlandırır”.
“Report” İA-nın direktoru erməni mediasında ölkənin ümumi mənzərəsindən danışaraq diqqətə çatdırıb ki, hazırda Ermənistanla Azərbaycan arasında Sülh sazişinin imzalanması, Zəngəzur dəhlizi məsələsi ilə bağlı İrəvanda verilən bəyanatlar yalnız mətbuat üçündür. Bununla bağlı hələlik praktiki addımlar yoxdur. Sülh sazişinin imzalanması Ermənistana regional dalandan çıxmağa kömək edəcək. Azərbaycanın sərmayə qoyduğu növbəti ölkə Ermənistan ola bilər”.
F.Həsənəliyev sonda vurğulayıb ki, rəsmi Bakının prioritet məsələlərdən biri Qərbi Azərbaycana təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışın təmin edilməsidir: “Biz doğma yerlərimizə qayıtmalı və orada həyatı bərpa etməliyik”.
Müsahibə fevralın 4-də saat 18:30-da Youtube kanalında və saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində rus dilində yayımlanıb.
“Следующей страной, куда вкладывает средства Азербайджан, может стать Армения»
Сегодня Бакинское телевидение подготовило очередной выпуск на русском языке в рамках проекта “Хроника Западного Азербайджана”.
Как сообщает Rakus.az, гостем ведущей Эллады Сарван стал известный журналист, директор информационного агентства “Report” Фуад Гусейналиев.
Он поговорил об обещаниях, данных президентом США Дональдом Трампом на церемонии инаугурации, а также о его взглядах на российско-украинскую войну, ситуацию на Ближнем Востоке и Южном Кавказе: «Политика Трампа основана на том, что интересы Америки стоят превыше всего. В ходе предвыборной кампании Трамп заявил о своем отношении к российско-украинской войне, Ближнему Востоку и Южному Кавказу. Трамп начал выполнять все свои обещания, данные американскому обществу. Известно, что при администрации Байдена американо-азербайджанские отношения оказались в кризисе. Я думаю,что администрация Трампа обратит внимание на эти вопросы».
По его словам, Азербайджан даёт возможность высказаться колониальным регионам Франции. Вмешательство Франции во внутренние дела Азербайджана, ее поддержка армян и в целом неудачная политика могут положить конец правлению Макрона. Азербайджану не нужны посредники, имеющие интересы в регионе. Во времена Макрона отношения Азербайджана с Францией значительно ухудшились. Независимая политика Азербайджана раздражает Макрона.
Говоря об общей картине страны в армянских СМИ, директор информагентства «Report» отметил, что заявления, сделанные в Иреване относительно подписания Мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и вопроса Зангезурского коридора, предназначены только для прессы, практических шагов пока нет.
Подписание мирного соглашения поможет Армении выйти из регионального тупика. Армения может стать следующей страной, в которую будет инвестировать Азербайджан».
В заключение Ф.Гасанилиев подчеркнул, что одним из приоритетных вопросов официального Баку является обеспечение безопасного и достойного возвращения в Западный Азербайджан: “Мы должны вернуться в родные места и восстановить там жизнь”.
Интервью транслировалось на русском языке 4-го февраля в 18:30 на YouTube-канале и в 19:30 на Baku TV.