Ermənistanla sülh sazişi mətninə Qərbi Azərbaycan məsələsi artıq daxil edilib - FOTO - VİDEO
Qərbi Azərbaycan Xronikası layihəsi çərçivəsində növbəti analitik süjet hazırlanıb.
Rakus.az xəbər verir ki, “Bakının İrəvana göndərdiyi 10-cu paketdə hansı tələblər var? adlı süjetdə ötən həftə Bakı İrəvana sülh sazişi ilə bağlı yeni təkliflər paketi göndərməsindən bəhs olunur.
Bildirilir ki, Bakıdan İrəvana göndərilən 10-cu paketlə bağlı “Hraparak” qəzeti diplomatik mənbələrinə istinadən yazır: “Azərbaycan Ermənistana göndərdiyi sülh sazişinin 10-cu paketində yeni tələblər irəli sürüb. Azərbaycan bu tələbini ötən ilin dekabr ayında səsləndirib. İndi isə bunu yazılı şəkildə təqdim edib. Ermənistan hökuməti bu tələbi icra etməyə hazırlaşır. Bu tələblərdən biri də azərbaycanlıların öz doğma yurdlarına qayıtmasıdır. Bakı bunu beynəlxalq hüquqa əsaslanaraq, irəli sürür. Ermənistan mediası isə bunu “Bakının Qərbi Azərbaycan tələbi” kimi təqdim edirlər”.
Qeyd olunur ki, Qərbi Azərbaycan məsələsi – azərbaycanlıların öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıtması rəsmi Bakının əsas prioritetlərindəndir: “Görünür, bu məsələ artıq Ermənistanla sülh sazişi mətninə daxil edilib. Ermənistan tərəfi bu məsələni arxa plana keçirməyə, sülh danışıqlarında müzakirə edildiyini gizlətməyə çalışır”.
Süjetdə erməni politoloq Qaqik Hambaryan, Stepan Danielyan, Beniamin Matevosyanın fikirlərinə də yer verilir. Onların iddiasına görə, N.Paşinyanın dediyi “əsl Ermənistan” Azərbaycanın görmək istədiyi Ermənistandır və rəsmi İrəvan “müharibədən qaçmaq” üçün İ.Əliyevin bütün tələblərini yerinə yetirməyə hazırdır. “Azərbaycanın görmək istədiyi “əsl Ermənistan” XX əsrin əvvəlində yaradılan ölkədir. Azərbaycan 1918-20-ci illəd mövcud olmuş Xalq Cümhuriyyətinin varisidir və həmin dövrün ərazilərini bərpa etmək niyyətindədir. Bu halda Ermənistanın ərazisi 10 min kvadratkilometr olacaq, Qərbi Azərbaycan adlanan digər ərazilər Azərbaycanın nəzarətinə keçəcək. Paşinyan bu planı icra edir. Nikolun “əsl Ermənistanı” əslində Qərbi Azərbaycandır. Ermənistanın Azərbaycana qaytaracağı növbəti ərazi Sünik, yəni Zəngəzur olacaq. Bu, reallıqdır. Nikol Paşinyan hazırda erməni cəmiyyətini buna hazırlayır”.
Diqqətə çatdırılır ki, “168.am” saytı isə “Nikol Ermənistanı Qərbi Azərbaycana çevirdi” başlığı ilə videosujet hazırlayıb. Sujetdə Ermənistanın Qərbi Azərbaycan reallığı ilə üzləşdiyi, hakimiyyətin bu reallığı icra etdiyi iddia olunur.
Sonda vurğulanır ki, Qərbi Azərbaycana qayıdış reallıqdır və bunu həm Ermənistan ictimaiyyəti, həm də rəsmi İrəvan anlayır.
Süjet sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Əlibəylinin təqdimatında iyulun 4-də saat 19:30-da Baku Tv-nin efirində və saat 21:30-da YouTube kanalında yayımlanıb.